20
Román, predstavujúci príbeh kráľa, ktorý sa zaľúbi do chudobnej a vydatej ženy, vyšiel v Iraku anonymne minulý rok. Odkazy v knihe však podnietili chýry o totožnosti autora, pričom hlavnými "podozrivými" sú Saddám Husajn a jeho syn Udaj.
"Bude to séria 20 častí produkovaných irackým satelitným kanálom," uviedol budúci vedúci scenárista Mizáhim al-Bajátí, podľa ktorého sa na výrobe seriálu už pracuje. Vzhľadom na "veľký význam a myšlienky vyjadrené v románe" vidí Bajátí budúcnosť projektu veľmi optimisticky.
Mediálny rozruch predchádzajúci vydaniu knihy v Iraku bol dosť nezvyčajný, pričom inzeráty sa dennodenne objavovali v televízii, rozhlase i novinách.
Ľud, stelesnený v kráľovej láske k Zabibah, v románe svojho kráľa miluje. Ostatných kráľov však autor vykresľuje ako žiarlivých vládcov, ktorí voči hlavnému hrdinovi pripravia sprisahanie. Veta: "Spôsobili hanbu arabskej uniforme, ktorú nosia" sa považuje za kritiku lídrov susedných krajín.
Zabibah v románe zomiera 17. januára, čo je deň výročia začiatku vojny v Perzskom zálive v roku 1991. Podľa irackých čitateľov by však len samotný Saddám Husajn mal odvahu odvolávať sa na tento dátum.
Otázkou, či autorom románu Zabibah a kráľ je skutočne iracký vodca, sa prednedávnom tiež zaoberal americký denník New York Times. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) si napriek pochybnostiam o autorstve myslí, že Husajn prinajmenšom dohliadal na jeho tvorbu a prispel k použitým ideám a jazyku. Ako uvádza TV spoločnosť CNN, pracovníci CIA pravdepodobne román preštudovali s cieľom "nahliadnuť" do Saddámovho politického myslenia.
Ďalšou spornou otázkou okolo románu je jeho obal, na ktorom sa v rozpore s autorskými právami objavil obraz kanadského umelca Jonathana Earla Bowsera The Awakening (Prebudenie).
Autor: Bagdad (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.