Rochel. Po stretnutí so študentmi sa na prešovskej radnici stretol s primátorom Jurajom Kopčákom a krajským prednostom Jozefom Polačkom a potom odcestoval do Humenného. Európsky veľvyslanec Rochel predniesol na tlačovej konferencii úvodné slovo v slovenčine. Ako uviedol, "stav prístupového procesu Slovenska je mimoriadne dynamický". SR má uzavretých 17 z 29 kapitol, čím sa Slovensko, podľa Rochelových slov, dostalo na šiestu priečku v poradí dvanástich krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie. O túto priečku sa SR delí s Litvou.
Slovensko musí podľa veľvyslanca EK spĺňať ekonomické i politické kritériá pre vstup do EÚ. Z hľadiska ekonomiky W. Rochel očakáva, že "Slovensko stane konkurencieschopnou krajinou v strednodobom horizonte". Základným politickým kritériom je stabilná demokracia, ktorá rešpektuje ľudské práva a práva národnostných menšín. "Slovensko politické kritériá spĺňa," konštatoval európsky veľvyslanec, pričom však zdôraznil, že niektoré otázky si ešte vyžadujú monitorovanie. Upresnil, že ide o otázky týkajúce sa národnostných menšín, pričom Európska komisia prikladá dôležitosť rómskej menšine. "Pri riešení problémov rómskej národnostnej menšiny nie je nutná iba účasť štátnej správa, ale i samosprávy a mimovládnych organizácií," uviedol veľvyslanec EK a v tejto súvislosti podotkol, že z programu Phrare 2000 príde z EÚ na projekty určené na zlepšenie postavenia Rómov 3,8 milióna euro.
Podľa W. Rochela je jednou z predvstupových priorít aj to, aby "nebolo oddiaľované uskutočnenie reformy verejnej správy." Podotkol, že počet samotné územno-správne členenie je vecou SR. "Očakávame preto prijatie reformy verejnej správy a decentralizácie v záujme napredovania Slovenska v prístupovom procese," skonštatoval W. Rochel a dodal, že v budúcnosti možno očakávať nárast prostriedkov z fondov EÚ. Pre prioritný región, ktorý tvoria kraje Prešovský, Košický a Banskobystrický, je vyčlenených 6,3 milióna euro. Primátor Juraj Kopčák k tomu podotkol, že v súvislosti s prioritným regiónom bol prijatý operatívny program, no "žiaľ, do dnešného dňa nemáme adekvátnu odozvu jednak zo strany slovenskej vlády, jednak priamo z Bruselu".
Juraj Kopčák diskutoval s veľvyslancom Rochelom aj o reforme verejnej správy a otvoril i otázku spolunažívania s rómskou komunitou. Zároveň Juraj Kopčák znovu pozval do Prešova zástupcov Európskej komisie na kolaudáciu nájomných bytov na Starej tehelni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.