hodinou, ktorým chceli protestovať proti deleniu železníc. Odborári takéto delenia chápu ako oddelenie ziskovej časti od neziskovej, čo by nemuselo dobre skončiť, pretože čosi podobné tu už bolo pred dvoma rokmi. Kvôli štrajku do Prešova v uvedenom čase nemali doraziť dva zrýchlené vlaky a tri osobné a nemali byť vypravené ďalšie tri osobné vlaky. V nákladnej doprave mal výstražný štrajk postihnúť zhruba štyri vlaky. Aké však bolo naše prekvapenie, keď výpravca o 12.06 hodine spokojne vypravil pravidelný osobný vlak do Humenného. "Štrajk bol tesne pred 11. hodinou zrušený," lakonicky odpovedal na našu otázku.
Vyzerá to tak, že Odborové združenie železničiarov (OZŽ) zrušením ohláseného výstražného štrajku vyšlo z neho s čistým štítom. Namiesto štrajku bola včera v ústredí OZŽ v Bratislave tlačová konferencia. Kto vie totiž, ako by štrajk vyzeral a či by to nebola skôr blamáž. Napriek presvedčeniu Petra Šemráka z OZŽ s pôsobiskom pre Prešovský a Košický kraj, že železničiari nemajú na výber a do štrajku ísť musia, aspoň podľa nálad, ktoré prevládali medzi železničiarmi prešovskej železničnej stanice, sa dá usudzovať, že prevládol medzi nimi skôr strach o miesto v zamestnaní. Tým skôr, že je všeobecne známym fakt o chystanom prepúšťaní v Železniciach SR. O ochote členov OZŽ, ktorých je v prešovskej železničnej stanici 277 z 307 zamestnancov, vstúpiť do výstražného štrajku nevedel ani predseda Závodnej organizácie odborového združenia Peter Sabol: "Nezisťovali sme, kto zo zamestnancov by sa do neho zapojil. Ponechali sme to na ich slobodnej vôli. Žiadne nátlakové akcie sa nerobili."
Vyzvedali sme sa , aká bola nálada medzi zamestnancami pred štrajkom. "Prevádzková," znela výstižná odpoveď P. Sabola, ktorý na otázku, či sa ich členovia vôbec chystali štrajkovať, poznamenal: "Ťažko vidieť do duše človeka." Z týchto odpovedí sa dá usudzovať, že ani základná odborová organizácia prípravu štrajku príliš nepreháňala. Akoby cítila rozdiel medzi názorom vedenia OZŽ a "zajačími" náladami radových železničiarov. Najlepšie na tom je, že výstražnému štrajku železničiarov neverila ani cestujúca verejnosť. Na prešovskej železničnej stanici v čase, na ktorý bol pôvodne ohlásený štrajk, ich bol celkom slušný počet.
O stanovisko k odvolaniu výstražného štrajku sme požiadali aj predsedu Generálnej rady OZŽ Jozefa Šmida: "Reakcia zamestnancov železníc tak, ako sme to pociťovali z jednotlivých regiónov, bola taká, že veľa ľudí chytil strach a myslím si, že demokracia na Slovensku dostala úder pod pás."
Jaroslav SUŠKO
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.