rovnako. Ak má niekto 72 rokov, z nich okolo 24 rokov prespí.
Dospelí potrebujú spať 4 8 hodín, ale u každého je potreba spánku individuálna. Niekomu stačí spať štyri hodiny, inému je málo aj osem. Isté je, že bez spánku sa žiť nedá. Po desiatich dňoch bez spánku by sa "zrútila" látková výmena a regulácia teploty. V súčasnosti sa dosť často vyskytujú problémy so spánkom. Niekto zle zaspáva, niekto zaspí hneď, ale často sa budí, alebo veľmi zavčasu vstáva, aj keď nemusí ísť tak skoro do práce, ale jednoducho nedospí do bežnej rannej hodiny šiestej, pol siedmej.
Samotný spánok má päť štádií, ktoré sa každú noc niekoľkokrát opakujú. V priebehu usínania v prvých dvoch štádiách alebo fázach poklesne telesná teplota a uvoľnia sa svaly. Tretia a štvrtá fáza predstavujú hlboký spánok, v ktorom sa aktivizujú hormóny. Obe tieto fázy slúžia na zotavenie a regeneráciu organizmu. Piata fáza spánku sa označuje ako fáza REM: podvedomie spracováva do snov zážitky a problémy spiaceho. Oči pod viečkami sa pohybujú všetkými smermi, ale ostatné svalové skupiny tela sú úplne uvoľnené. Dnes sa už vie, že po usnutí sa rýchlo dostávame do najintenzívnejšieho hlbokého spánku a že pre telo je najdôležitejšia štvrtá fáza.
Pokiaľ ide o poruchy spánku, tými trpia častejšie ženy než muži, pretože si viac pripúšťajú vzniknuté problémy a tiež sú vystavené hlbšiemu kolísaniu hormónov. Pri problémoch s usínaním pomáha večerný kúpeľ, pohodlná posteľ, vyvetraná spálňa s teplotou 14 18 stupňov Celzia, tma a mlieko s medom. Je samozrejmé, že pri poruchách spánku nepijeme večer alkohol, čaj, ani kávu a nemali by sme si sami naordinovať rôzne tabletky, ktoré by nám mohli spôsobiť ešte väčšie problémy. Problematika nespavosti u nás na Slovensku sa doteraz prehliadala, pričom až 50 percent Slovákov má krátkodobé alebo prechodné problémy so spánkom, pričom dve tretiny z nich proti tomu nič nerobí (vo svete trpí poruchami spánku asi 35 percent populácie, čo nie je v porovnaní s našimi 50 percentami veľmi výrazné).
Keďže na Slovensku zatiaľ absentuje šírenie zdravotníckej osvety odbornou spánkovou spoločnosťou, túto úlohu zatiaľ plní spoločnosť Sanofi Synthelabo, ktorá sa problematikou spánku zaoberá celosvetovo. Ak chcete konzultovať svoj problém s odborníkom, môžete od 16.00 do 24.00 hod. kontaktovať telefonické infolinky 0905772665, 0903772665, kde sa prihlási lekár. Alebo ak chcete vedieť všetko o spánku, navštívte prvý spánkový server www.spanok.sk. Je to užitočnejšie, ako užívanie silne návykových liekov na spanie, ktoré sú v západných krajinách považované za drogy napr. Rohypnol. A na tom sa podieľa u nás nedostatok informácií (až 60 percent ľudí trpiacich nespavosťou na Slovensku užíva nevhodné lieky). Existuje liek Stilnox, na ktorý nevzniká závislosť. Ten pomôže usínať v určitom čase a odstráni poruchy spánku. Potom sa bez neho úplne prirodzene človek zaobíde.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.