tienistých vlhkejších miestach aj cez deň. Privábi ich telesný pach, zápach potu a parfémy, tie preto v prírode radšej nepoužívajte. Čiastočne ich odpudzuje vitamín B, buď po konzumácii alebo v roztoku natretý na pokožku. Pomerne spoľahlivú ochranu poskytujú repelentné prípravky, buď tekuté (Repudín, Protect B), alebo krémy (Indulona R a pod.) Tiež ich odpudzuje mätový olej. Nedostatkom bežných repelentov je, že účinkujú iba niekoľko hodín. Nesmú prísť do styku s očami a sliznicami, lebo vyvolávajú pálivú bolesť. Pre ľudí často vystavených agresivite komárov, ale aj kliešťov, je výhodné impregnovať odev dlhodobo účinkujúcim insekticídnym prípravkom, osvedčil sa Peramone. V zahraničí sú na trhu vreckové odpudzovače komárov na batériu, nemám však s nimi najlepšie skúsenosti. Podobne účinnosť elektrických odpudzovačov s insekticídom určených pre spálne (Raid Electric a pod.) nie je jednoznačná. Obťažovanie komármi v spálňach podstatne znižuje použitie dotykových insekticídov s dlhodobými účinkami, ktorými ošetríme záclony, žalúzie a steny na miestach, kde komáre zvyknú usadať, najmä kúty miestností a pod stropom. Výber vhodných prípravkov je bohatý, napr. tradičný Biolit, Furyl 10 EC, Gex 500, Killer, Mortei - sprey atď.
Ovady sú agresívne bodavé muchy rozšírené hlavne v hustých pobrežných zárastoch pri pokojných vodách, ale zaletujú i na suché pasienky a lúky. Na rozdiel od komárov útočia za slnečného počasia, najviac pred dažďom a búrkou. Ich bodnutie je veľmi bolestivé, spôsobuje miestne opuchy, pri citlivých osobách aj opuch celej napadnutej končatiny, búšenie srdca až zlyhanie krvného obehu. Chránime sa pred nimi podobne ako pred komármi.
Bolestivé je i bodnutie včiel, sršňov a ôs. Mnohočetné pobodanie týmto hmyzom vyvoláva u alergikov na jeho jedy, popri miestnej kožnej reakcii dýchacie a obehové ťažkosti, zvládnuteľné iba antihistaminikami (Dithiaden, Fenistil). Alergici si majú do prírody vždy brať svoj liek alebo inhalátor na rozšírenie priedušiek. U nás a v celej Európe, zomrie každoročne asi rovnaký počet ľudí na následok pobodania blanokrídlym hmyzom ako na uhryznutie vretenicami.
Normálnou reakciou na uštipnutie hmyzom je vznik pupenca s načervenalým okrajom, od ktorého postupuje bolestivý opuch. Príznaky prejdú po niekoľkých hodinách, nanajvýš za deň. Na utlmenie bolesti prikladáme na opuchy studené obklady, prípadne s octanom olovnatým (Plumbin). Pupence od včiel a ôs môžeme ošetriť aj čpavkovou vodou alebo roztokom jedlej sódy, aby sa neutralizovala kyselina mravčia, ktorá je v ich toxínoch. Bolestivosť zmenší ošetrenie vpichov, hmyzom salicylovým, gáfrovým či mentolovým liehom, Alpou a pod. Úľavu prinesie aj chladivá zinková alebo kortikoidová masť. Po bodnutí včelou spravidla ostáva v rane žihadlo - treba ho vybrať, aby nespôsobilo infekciu a zápal.
Životu nebezpečné je uštipnutie včelou a osou do ústnej dutiny a pažeráka. Opuch môže zapríčiniť udusenie. Hmyz vypijeme s nápojom, do ktorého nebadane vletel, alebo s mäkkým ovocím, do ktorého osy vyhryzujú hlboké chodbičky. Ako prvú pomoc dáme postihnutej osobe cmúľať ľad. Keď ľad nemáme, aspoň na hrdlo prikladáme studené obklady. Podľa možnosti podáme hneď antihistaminikum. Vážne prípady vyžadujú urýchlene lekárske ošetrenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.