ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity Prof. Ing.Pavol Rybár, Csc. Napriek rôznym úvahám kto stojí za nekvalitou tejto síce potrebnej, no na druhej strane i drahej tekutiny doposiaľ ľudia poukazovali na obavy o svoje zdravie. Na Miestnom úrade mestskej časti (MÚ MČ) KVP oboznámil profesor Rybár zástupcov Tepelného hospodárstva, s. r. o., Východoslovenských vodární a kanalizácií, Bytového podniku, Stavebného bytového družstva II., Magistrátu, ako aj pracovníkov Miestneho úradu Mestskej časti KVP s výsledkami znaleckého posudku.
"Na základe rôznych meraní a rozborov odberov vody - to znamená od zdroja z Bukovca, cez výmenníkové stanice až po odberateľa prof. Rybár skonštatoval, že dodávka teplej i studenej vody je kvalitná. K znečisteniu pritom dochádza vo zvislých rozvodoch v jednotlivých obytných súborov," informoval nás vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia MÚ MČ KVP Ing. Viliam Guľa.
Z posudku vyplýva, že jednotliví správcovia, či už potrubí, alebo bytových jednotiek budú musieť kvôli skvalitneniu dodávky vody urobiť viacero opatrení.
"Tepelné hospodárstvo, s. r. o. sme vyzvali, aby namontovalo špeciálne filtre na výmenníkových staniciach, ktoré by zachycovali nečistoty. TEHO by mohlo prispieť ku zlepšeniu kvality dodávanej vody pridávaním chemických aditív, ktoré zabraňujú procesu korózie na vnútorných stenách potrubí," hovorí V. Guľa.
Pre VVaK odporúča prof. Rybár riešiť úpravu vody, pretože voda momentálne pôsobí ako slabý elektrolit, pričom dochádza ku korózii na vnútorných stenách potrubí, ako aj k zvýšeniu obsahu železa. Tým pádom je voda znečistená. "Voda je namiešavaná z viacerých zdrojov, čím sa mení jej kvalita. Riešením je kontrola hydrogeochémie vody za vodojemom a úprava vody nielen z pohľadu akosti pitnej vody, ale aj agresivity dopravovanej vody v potrubí."
Stavebné bytové družstvo čaká v najbližšom období výmena vertikálnych potrubí v obytných blokoch. Tie sú z nevyhovujúceho materiálu, pričom sa voda dostáva do priameho kontaktu so železom a vzniká korózia na vnútorných stenách potrubia. "Avšak ani v jednej vzorke nebol zistený zvýšený obsah železa nad normu. Z tohto dôvodu nie je možné povedať, že by bola voda zdravotne závadná. Pri posudzovaní vzoriek bola síce mierne vizuálne znečistená, ale spĺňala normu," vysvetľuje prednostka MÚ MČ KVP Ing. Mária Sýkorová.
Je nesporné, že najvýraznejšie opatrenia sa týkajú správcov a vlastníkov objektov, kde na základe znaleckého posudku bude potrebné urobiť výmenu zvislých potrubí v jednotlivých blokoch. Dočasným riešením by mohlo byť osadenie filtrov na sekcie, kde je teplá, alebo studená voda najviac znečistená. Následne na to by sa realizovala výmena zvislých potrubí a v poslednej fáze by malo dôjsť k výmene sekundárnych vodorovných rozvodov. To znamená, rozvodov, ktoré sú vo vlastníctve TEHO a VVaK. Kto to však všetko zaplatí? "Kvôli tomu budeme mať ďalšie stretnutie, nakoľko sa predstavitelia SBD II. vyjadrili, že nemajú dostatok peňazí, aby celý proces financovali. Na stretnutí sa však dohodli na tom, že v blízkej budúcnosti dôjde k rokovaniam so samotnými obyvateľmi, či užívateľmi bytov. Vyzerá to tak, že budú vyzvaní, aby si výmenu potrubí zaplatili z vlastných vrecák. Všetko však bude jasnejšie v auguste," tvrdí vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia.
Dnes je ťažké povedať, aká suma by pripadla na jedného obyvateľa, najprv bude nutné spracovať novú projektovú dokumentáciu. "Navrhujú sa rozvody z plastov, takže až neskôr sa budeme môcť baviť o financiách konkrétnejšie. Jednotliví správcovia domov budú informovať občanov, čo je príčinou znečistenia, predstavia im opatrenia, ktoré navrhol doc. Rybár a potom dôjde k rozhovorom s občanmi, či sú ochotní prispieť na výmenu potrubí. Uvidíme, ako sa ľudia vyjadria, výmenu filtrov by sme chceli realizovať už v tomto roku," dodal V. Guľa.
Všetko ale závisí od vlastníkov bytov. Či výmena potrubí za plastové prispeje k skvalitneniu dodávok vody, je však otázne. V jednom z vchodov na sídlisku už totiž pokusne vymenili, avšak... "Áno, pomohlo to, ale nie natrvalo. Obyvatelia tvrdia, že im opäť tečie znečistená voda," poznamenala prednostka.
Tretia fáza, čiže výmena sekundárnych potrubí bude určite finančne najnáročnejšia. Tú by však obyvatelia platiť nemali. "Mali by to financovať vlastníci rozvodov, čiže VVaK a TEHO. Podľa posudku doc. Rybára však dodávajú kvalitnú vodu a to im zahralo do karát. Zatiaľ sa na túto tému nahlas nehovorí, budeme o nej rokovať. Sme zvedaví, ako budú reagovať," dozvedáme sa od Ing. Guľu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.