Ďakujem". Muž, ktorý sa ukrýva pod prezývkou "albánsky vrah" je známy torontský hokejový bitkár Tie Domi. A autorom listu bol jeden z mnohých nahnevaných fanúšikov Caroliny, tímu, s ktorým sa Stevensovo New Jersey stretlo v prvom kole Stanley Cupu 2001. Čo sa vlastne stalo ? Aká skutočnosť prinútila priaznivcov, ale i funkcionárov a hráčov Hurricanes z duše nenávidieť kapitána diablov ? Odpoveď by vám mala byť jasná, keď dočítate tento článok.
Všetko sa to začalo 16. apríla v druhom zápase série medzi New Jersey a Carolinou. Niekoľko sekúnd pred koncom stretnutia už bolo prakticky rozhodnuté a diabli viedli 2:0 prechádzal nováčik Hurricanes Shane Willis útočnú modrú čiaru, keď doňho v plnej rýchlosti vrazil Scott Stevens. Willis korčuľoval so sklonenou hlavou a to bola chyba, ktorú draho zaplatil. V nemocnici mu zistili stredne ťažký otras mozgu a odvtedy sa už na ľade neukázal. Po stretnutí sa na kapitána diablov zniesla spŕška kritiky z radov súperových hráčov. "Nemôžem povedať, že by to bol nečistý zákrok, ale evidentne tam bol úmysel zraniť. To je presne jeho štýl - vyradiť protivníka z hry", vyjadril sa gólman hurikánov Arturs Irbe. Tým nepriamo pripomenul Scottov útok na Erica Lindrosa v minuloročnom play off, po ktorom utrpel kapitán letcov ťažký otras mozgu. Stevens kontroval s chladnou hlavou: "Pre mňa sa zápas končí až po klaksóne. Môj zákrok jedenásť sekúnd pred koncom bol síce tvrdý, ale určite nie zákerný". Tak či onak, väčšina odborníkov sa zhodla na tom, že jeho atak nepatril medzi nedovolené. Odveta mala prísť v treťom zápase série na ľade Caroliny. Kouč domácich Paul Marice dal svojim ostrým chlapíkom Darrenovi Langdonovi a Dave Karpovi jasné pokyny. Postarať sa o to, aby Stevens svoj likvidačný zákrok trpko oľutoval. K Mariceovmu zdeseniu sa však stal presný opak. Len niekoľko sekúnd po úvodnom buly sa "ničiteľ hviezd" prirútil k domácemu kapitánovi Ronovi Francisovi a tvrdo ho zrazil na ľad. Po tom, čo v polovici prvej tretiny musel Francis do nemocnice s rovnakou diagnózou ako Willis, to začalo na ľadovej ploche i v hľadisku pekne vrieť. Skutočné "jatky" prepukli v tretej tretine, keď sa bil skoro každý s každým a rozhodcovia v nej udelili až 76 trestných minút. Paul Marice sa dovolával spravodlivosti a žiadal , aby bol Stevens za svoje podľa neho "čisté" zákroky už konečne poriadne potrestaný. Rozhodcovia ale jeho čin nepovažovali za nedovolený a neskoršie vyjadrenia odborníkov im dali za pravdu. Dvaja výborní hokejisti vyradení v priebehu dvoch minút, taká bola bilancia Scotta Stevensa po treťom zápase série, v ktorom diabli s prehľadom zvíťazili 4:0. Na šťastie súperových hráčov sa už v ďalších stretnutiach jeho príslovečná tvrdosť neprejavila natoľko, aby sa zase niekto zranil a skončil v opatere lekárov.
Hokejisti New Jersey však na svojho kapitána nedajú dopustiť a chvália predovšetkým jeho obetavosť, spoľahlivosť a vyrovnané výkony počas celého ročníka. "Scott je vynikajúci obranca, tvrdý a s dobrou strelou. Jeho sila spočíva vo vyrovnanosti, takže dokáže hrať zápas čo zápas bez toho, aby poľavil," povedal Stevensov dlhoročný spoluhráč Ken Daneyko. Podobný štýl hry sprevádza tohto rodáka z Kitcheneru v kanadskej provincii Ontario, od jeho vstupu do NHL v sezóne 1982/83. Stevens si hneď vo svojom premiérovom ročníku v drese Washingtonu vydobyl povesť neúnavného bojovníka, ktorý necúvne pred ničím (ale najmä pred nikým). Ako sám priznal, "bol som vtedy výbušný ako dynamit. Akonáhle sa ma niekto dotkol, chcel som sa biť". Dnes už rukavice tak často neodhadzuje a zameriava sa hlavne na bránenie. Vysvetlenie je prosté. "Dospel som a dokážem sa lepšie ovládať. Navyše sú už dnešní bitkári tak dobre fyzicky stavaní, že si to dvakrát rozmyslím, či pôjdem do pästného súboja", dodáva tento 37 ročný bek, ktorý hrá v NHL už 19 sezón. Okrem osemročného pôsobenia v hlavnom meste USA pôsobil jeden ročník aj v St. Louis a od roku 1991 ostal verný farbám New Jersey. Hoci v súčasnosti neohuruje svojou bodovou produktivitou tak ako kedysi (v sezóne 1993/94 zaznamenal v 83 zápasoch svoje maximum - 78 bodov), stále dokáže dať šesť-sedem gólov a pripísať si 30 bodov za ročník. Jeho prsty krášlia dva prstene za víťazstvo v Stanley Cupe z rokov 1995 a 2000 (obe s New Jersey). Okrem toho sa môže pochváliť ziskom Conn Smythe Trophy (pre najužitočnejšieho hráča play off) a účasťou v dvanástich zápasoch All Star. Jeho meno zatiaľ v počiatočnej osemčlennej nominácii Kanady na dlho očakávané OH 2002 v Salt Lake City nefiguruje, no keď sa nezraní a udrží si takú výkonnosť akú mal doteraz, budeme si môcť jeho "hity" prostredníctvom TV prenosov vychutnať naživo.
Pre upresnenie: "Albánsky vrah" objednávku, resp. želanie fanúšika z Caroliny nesplnil. Nebol totiž dôsledný a poplietol si dvoch Scottov z tímu New Jersey. Namiesto Stevensa poslal svojim zákrokom do nemocnice Niedermayera !
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.