vo Veľkom Slivníku na jeden školský rok.
Na túto informáciu reagovali obyvatelia Veľkého Slivníka petíciou, ktorú doručili ju na odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry (OŠM a TK) na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove. Podpísalo ju viac ako 30 obyvateľov obce. Uvádzajú v nej nespokojnosť s rozhodnutím OÚ, čo odôvodňujú aj zvýšenými nákladmi na cestovné výdavky, nehovoriac o cestovaní v preplnených autobusoch.
Ozval sa nám aj riaditeľ tamojšej školy Ján Macek a podľa jeho vyjadrenia v okrese zrejme neplatí na všetky školy rovnaký meter. Taký prístup považuje za nezmysel produkovaný úradníkmi. Ako príklad uviedol podobnú školu vo Vyšnej Šebastovej, kde je len 12 žiakov, ale túto školu necháva OÚ v prevádzke. "Okrem nákladov na môj plat, sa na prevádzke ročne ušetrí dvetisíc korún. V ďalšom školskom roku už môže mať škola okolo 18 žiakov, ale teraz niekde jednoducho prepustia učiteľa, mne dajú jeho miesto a popritom zrušia aj malotriednu školu," hodnotil situáciu riaditeľ i učiteľ v jednej osobe Ján Macek.
O vysvetlenie dôvodov sme teda požiadali vedúcu OŠM a TK na OÚ Gabrielu Šillovú. "Zdôrazňujem, že školu sme nevyradili zo siete, len pozastavili prevádzku a dôvodom je nízky počet žiakov. V rámci racionalizácie sme stanovili minimálny počet žiakov v triede na 15 a v tejto škole bolo prihlásených 12 detí do 1. a 2. triedy," povedala nám včera vedúca odboru Šillová. Ako ďalej vysvetlila, ešte pred rozhodnutím požiadali starostu obce Veľký Slivník, aby sa pokúsil zrekonštruovať starú školu a zabezpečiť prevádzku vo vyhovujúcich priestoroch.
Jedným z dôvodov rozhodnutia totiž bol aj fakt, že teraz sa deti z Veľkého Slivníka učia v jedinej malej miestnosti materskej školy. Starosta však nemohol splniť ich požiadavku. Ani teraz, ani v blízkej budúcnosti obec nebude mať financie na investície. Zaujímalo nás aj údajné úsporné hľadisko.
Šillová nepotvrdila informáciu riaditeľa Maceka a ako nám povedala, náklady na celoročnú prevádzku sú 20 tisíc korún a riadiaci príplatok pre riaditeľa, čo je skutočne zanedbateľná čiastka. "Tu nejde o peniaze. Chceme, aby tamojší žiaci mali normálne podmienky v plnoorganizovanej škole v Terni, s klasickými podmienkami. Napokon, spoj majú priamo v obci," konštatovala.
Opýtali sme sa aj na situáciu vo Vyšnej Šebastovej, keďže tu vznikla domnienka o dvojakom metri posudzovania. Podľa slov vedúcej OŠM a TK, k 1. septembru je tam do malotriednej školy zapísaných 17 žiakov, teda spĺňajú stanovené kritérium. Poznamenala tiež, že OÚ sa bude v súvislosti s klesajúcim demografickým vývojom dlhodobo usilovať pričleňovať malotriedne školy k plnoorganizovaným.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.