dňa v Prešove.
Na budúci týždeň príde na Slovensko delegácia z kontrolného výboru Európskeho parlamentu kvôli prešetreniu údajnej sprenevery vyše 50 miliónov euro z prostriedkov Európskej únie. V tejto súvislosti sme sa Waltera Rochela opýtali, či ako veľvyslanec Európskej komisie necíti za tento stav osobnú zodpovednosť. "Keď prišla informácia týkajúca sa ukončenia pracovného pomeru Rolanda Tótha, riaditeľa odboru zahraničnej pomoci, videli sme, že veci sú na ceste riešenia, a že nie je potrebné, aby sa prerušili naštartované procesy, ale aby sa v nich pokračovalo," odpovedal W. Rochel, pričom poznamenal, že 6. apríla sa Európska komisia rozhodla pozastaviť prostriedky z fondov ISPA a PHARE. Ako skonštatoval, keď sa EK dozvedela, že sa celá záležitosť vyšetruje, mala záujem, aby sa neprerušila predvstupová činnosť Slovenska. P
reto sa 27. apríla rozhodla EK dočasne povoliť tendre. "Kompetentné slovenské orgány rozbehli vyšetrovanie tejto záležitosti v súčinnosti s Európskym antidefraudačným úradom OLAF," pokračoval veľvyslanec EK, pričom zdôraznil, že Európska únia má zavedené kontrolné mechanizmy. "Dohodli sme sa so slovenskou stranou na vytvorení bilaterálnej skupiny na vysokej úrovni, ktorá sa bude zaoberať tým, ako sa projekty na Slovensku riešia. Pevne verím, že zo strany Európskej komisie boli potrebné kroky urobené načas," dodal veľvyslanec.
Poslanec Robert Fico navrhol nedávno riešiť rómsky problém tak, že rodinné prídavky by štát dával len do troch detí. "Je priskoro na komentár k tejto otázke. Z legislatívneho hľadiska nebolo ešte nič podniknuté, nič nebolo dané na papier a predložené Národnej rade Slovenskej republiky. Až bude konkrétny právny návrh zákona, tak až tento text budeme môcť posúdiť, či je v súlade s právnymi normami Európskej únie," vyjadril sa, znovu diplomaticky, k tejto téme Walter Rochel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.