Ak nanesieme na seba viac vrstiev, tak nám nový náter skôr popraská. Preto pred nanášaním náteru je výhodné starú vrstvu farby odstrániť. Starý môžeme odstrániť opaľovaním, tento spôsob sa však nedá použiť všade. Kde sa táto metóda nehodí, môžeme použiť chemický odstraňovač starých náterov. Je zložený z organických rozpúšťadiel a parafínu, ktorý spomaľuje odparovanie tekutých látok.
Ako pracujeme s odstraňovačom? Na miesta kde chceme odstrániť náter nanesieme látku štetcom. Asi po dvadsiatich minútach zmäknutú vrstvu oškrabeme, celý postup môžeme opakovať niekoľkokrát. Keď sme starú farbu úspešne odstránili, podklad umyjeme technickým benzínom. Je to dôležité, lebo takto odstránime zvyšky, ktoré by nám mohli pri natieraní spôsobiť problémy.
Niekedy sa stáva, že potrebujeme odstrániť starú vrstvu priehľadného laku z tvrdého dreva. Môžeme na to použiť roztok čpavku. Postup je jednoduchý, zmäknutú vrstvu laku zoškrabeme stierkou. Keď sme starú vrstvu laku úspešne odstránili, tak podklad umyjeme čistou vodou a necháme uschnúť. Je dôležité, aby sme pri práci s čpavkom dodržali bezpečnostné predpisy. Oči by sme si mali chrániť okuliarami, nezaškodí ak takúto prácu robíme v gumených rukaviciach. Na každom prípravku s ktorým pracujeme by sme si mali prečítať návod na použitie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.