atramentom a tradičné perá - rúčky s vymeniteľným hrotom. Iste, v pamäti ostali i problémy spojené s týmto písaním. Vývoj vo výrobe pier ide rýchle dopredu, ale vždy to tak nebolo.
Málokto vie, že pokusy o výrobu pera s vlastnou zásobou atramentu sa robili už v roku 1656. Istý Samuel Pepys mal jedno také v roku 1663. Fungovalo tak, že trubička nad hrotom brka sa plnila atramentom pomocou malého piestu. Až v roku 1809 ho Joseph Bramah zdokonalil zásobníkom z pružného materiálu, ktorý pri stláčaní nasáva atrament. Jediným ďalším vylepšením bolo pre veľa rokov gumové vrecúško na konci zásobníka. Tento nápad mal Walter Mosely v roku 1859. S takýmito perami boli však iba problémy. Doplatil na nich aj americký poisťovací agent Lewis Edson Waterman. Keď vyplňoval poisťovaciu zmluvu svojho klienta, vytiekol mu atrament z pera na formulár a on stratil zákazníka. Rozhodol sa teda pustiť do výroby pera, ktoré by fungovalo spoľahlivejšie. Pokus sa vydaril a v roku 1884 bolo na svete.
Vcelku spoľahlivé plniace pero sa od dnes známeho líšilo jedine tým, že sa neplnilo priamo z kalamára, ale pomocou akéhosi kvapátka. Potom už prišla doba pre vynález guličkového pera, ktoré vynašiel Maďar Ladislav Biro. Tento prevratný vynález po prvý raz predstavila na Vianočnom trhu firma Miles - Martin Pen company v roku 1945 a zhruba o štyri roky "prepisovačky" vytlačili z trhu klasické plniace perá. Prvé guličkové pero na jedno použitie pod značkou BiC sa dostalo do Francúzska a Anglicka až v roku 1958.
Zbieranie pier učarilo mnohým ľuďom, a tak sa postupne vlastne stali ich vášnivými zberateľmi. Existuje špecializácia na plniace perá, ale aj na firemné, značkové, jednorazové, viacfarebné, kovové, luxusné v darčekových kazetách atď. Ozaj si je z čoho vybrať. Od jednoduchých lacných až po dômyselne konštrukčne riešené perá s hrotmi zo zlata alebo špeciálnych zliatin. Stretnúť sa môžeme i s raritami ako sú napr. perá s osvetlením pre nočné písanie, pohyblivými obrázkami, zvukovou signalizáciou, so zásobou náplní dvadsať a viac, či digitálnymi perami určenými pre výpočtovú techniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.