pre jej bojovnosť pri zdolávaní ju uprednostňujú pred lovom iných rýb. Nie je nič krajšie, keď sa vám v prúde rieky "zavesí" na háčik väčšia podustva. Ozajstní "podustvičkári" lovia podustvu kvôli zážitkom pri love leve a ryby po ulovení púšťajú späť do vody. Aj keď jej minimálna lovná miera je stanovená na 25 cm, ozajstný športový rybár takéto ryby púšťa a ak veľmi túži po konzume mäsa z podustvy napríklad vo forme fašírok, preferuje ryby vo veľkosti nad 35 centimetrov.
Podustva je typickou predstaviteľkou tzv. mrenového pásma. Svoju prítomnosť prezradí charakteristickým blýskaním svojho tela pri získavaní potravy. V jej jedálničku prevažuje rastlinná potrava, ktorú zoškrabuje špeciálne uspôsobenou papuľkou. V jej tráviacom ústrojenstve malo až 80 % jedincov riasy. Živočíšnu zložku potravy predstavujú larvy hmyzu, drobní kôrovci a v menšom množstvo zooplankton. Je to prispôsobivá ryba a ľahko si zvykne na cestoviny, ryžu, šrot, chlieb, krúpy a pod. Účinnou nástrahou na jej lov býva "bahienko" chuchvalec spomínaných rias, ale aj larvy potočníkov, kostné červy, patentky. Podustva berie celoročne v zime menej, ale najlepším obdobím je obdobie po výtere. Pretože je do konca mája hájená, prichádza do úvahy lov od prvého júna. Podľa vlastných skúseností napríklad z rieky Ondavy, mesiac jún bol pri love tejto ryby najlepší aj bez využitia zvýšeného, prípadne niekoľkodňového vnadenia.
Všeobecne je však podustva aj napriek zvýšenému zarybňovaniu na niektorých tokoch na ústupe a súčasný stav sa nedá porovnať so stavom pred 15 - 20 rokmi, nehovoriac o rokoch minulých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.