Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t. j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko približne o 20. hod. 41. min. stredoeurópskeho letného času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 4. hod. a 30. min. so začiatkom brieždenia o 0. hod. 36. min. Kulminuje o 12. hod. 35. min. a za obzor zapadá o 20. hod. 41. min. s koncom súmraku o 0. hod. 35. min. Počas víkendu sa nachádza v súhvezdí Býka. Vo štvrtok, 21. júna Slnko vstúpi do súhvezdia Blížencov. V ten istý deň sa bude Slnko nachádzať v letnom slnovrate. kedy je na severnej pologuli najdlhší deň a najkratšia noc. Krátko po poludní o 13. hod. 58. min. sa udeje úplné zatmenie Slnka. Žiaľ v našich zemepisných súradniciach nebude pozorovateľné. Zatmenie bude pozorovateľné z východnej časti Južnej Ameriky a z južnej časti Afriky.
Mesiac
Počas víkendu bude Mesiac pozorovateľný najmä nad ránom pretože sa blíži k Slnku z východnej strany. V nedeľu bude vychádzať spolu so "Zorničkou" - Venušou už pred pol treťou nad ránom, ako úzky kosáčik v tvare písmena C. V deň letného slnovratu 21. bude Mesiac nielen v nove, ale aj presne na spojnici medzi Zemou a Slnkom. Vtedy na určitých miestach Zemského povrchu môžeme pozorovať zatmenia Slnka. Dňa 23. v sobotu o 19.hod. a 39. min. bude Mesiac v perigeu, bude od Zeme vzdialený len 363 134 km
Merkúr
Počas nasledujúcich dní bude Merkúr nepozorovateľný. Dnes o 15. hod. 24. min. je Merkúr v dolnej konjunkcii so Slnkom, kedy sa dostáva medzi Zem a Slnko.
Venuša
Počas víkendu vychádza pred pol treťou nad ránom a s jasnosťou mínus 4,3 magnitúdy ju môžeme za priaznivých podmienok pozorovať tesne nad východným obzorom ako mimoriadne žiarivú "Zorničku". V ďalekohľade by sa nám javila ako kosáčik s vyše 54% svojej osvetlenej plochy. Počas víkendu sa nachádza v súhvezdí Barana.
Mars
je pozorovateľný okolo polnoci a nadránom nízko nad východným a juhovýchodným obzorom. Počas víkendu vychádza po 20. hod. a zapadá okolo štvrtej hodine ráno. Nachádza sa v súhvezdí Hadonosa. Dosahuje zdanlivú jasnosť mínus 2,3 magnitúdy.
Jupiter
po nedávnej (štvrtkovej) konjunkcii so Slnkom Jupiter nie je pozorovateľný, pretože je stále blízko pri Slnku. Nachádza sa v súhvezdí Býka spolu so Slnkom a planétami Merkúr a Saturn. Od utorka do štvrtka bude v tom istom súhvezdí aj blízky Mesiac.
Saturn
je veľmi obtiažne pozorovateľný na rannej oblohe, pretože je stále blízko pri Slnku. Nachádza sa na západnej strane od Slnka v súhvezdí Býka.
Urán
voľným okom nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,8 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu len +7,9 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
nie je pozorovateľné. Pluto sa nachádza v súhvezdí Hadonosa a jeho zdanlivá jasnosť je +14,3 magnitúdy.
Autor: Pripravil: František FRANKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.