Myšlienka podnikateľského inkubátora sa jej hneď zapáčila
Rožňava Okres Rožňava patrí medzi regióny s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku. Eviduje aj veľmi vysoké pohľadávky voči svojim dlžníkom.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
O týchto a ďalších problémoch hovoríme s riaditeľkou Okresného úradu práce v Rožňave Katarínou Balážovou (na obr.).
Na vytvorenie spoločensko-účelných pracovných miest sa v rokoch 1994 až 1998 minulo množstvo peňazí a rožňavský okres s pohľadávkami viac ako 161 miliónov korún patrí medzi tie, ktoré majú najväčšie dlhy. Existuje dnes nejaké pracovné miesto z tých, ktoré sa vytvorili spomínanom období?
Z veľkých káuz, kde evidujeme pohľadávky za niekoľko miliónov korún, neexistuje ani jedno. Pri samostatne zárobkovo činných osobách, ktoré dostali financie návratnou či nenávratnou formou, boli peniaze na deväťdesiat percent účelne vynaložené. Preto aj v súčasnosti preferujeme pomoc začínajúcim živnostníkom a malým podnikateľom.
Peniaze boli určené na refundácie miezd. Ak išlo o výrobnú činnosť, tak sa suma na jedno novovytvorené pracovné miesto pohybovala okolo sedemtisíc korún mesačne spolu s odvodmi do fondov. Firma chcela zamestnať nejaký počet ľudí na obdobie najmenej dvoch rokov, za každého dostala spomínanú sumu na dvanásť mesiacov a pretože to nedodržala, vznikli miliónové pohľadávky.
Medzi krátkodobé formy znižovania nezamestnanosti patria verejno-prospešné práce. Aký počet dlhodobo nezamestnaných v súčasnosti vykonáva činnosť touto formou v okrese Rožňava?
Jedna skupina "vépepkárov" ostala z minulého roku, tých je 348 a počet nových miest v tomto roku približne 800. Teda na verejno-prospešných prácach je viac ako 1100 ľudí. Miesta na VPP sme začali vytvárať až od 1. apríla, lebo v zimných mesiacoch záujem nebol a na tretí kvartál, od začiatku júla, evidujeme ďalšie nové žiadosti. Obce majú záujem svojich občanov, ktorí sú dlhodobo bez práce zamestnávať, ale všetko záleží od toho, koľko financií na tretí kvartál dostaneme.
Existuje projekt zamestnávania mladých. Ako sa mu v Rožňave darí?
V rámci Košického kraja sme spolu s okresom Spišská Nová Ves začali s realizáciou tohto projektu ako prví. Z kategórie od 16 do 29, čo je veľmi veľká skupina osôb rokov, sme vybrali 233 mladých ľudí. Stanovili sme si určité kritériá podľa vzdelania, veku, praxe, ženy po materskej dovolenke a iné, z toho sme vybrali vzorku. Kým sa projekt spustil, odišli niektorí na základnú vojenskú službu, alebo si našli zamestnanie. Reálne pracujeme s 208 ľuďmi. Cieľom projektu je nájsť im zamestnanie, alebo ich motivovať či usmerniť na trhu práce. Niektorí sa rozhodnú sami si hľadať robotu, iným pomôže vypracovať tzv. Akčný plán. Obe podskupiny pravidelne chodia referovať ako sa im darí a radíme im.
Čiže je to akási spätná väzba aj pre vás, ako reagujú firmy...
Na september pripravujeme burzu práce v spolupráci so zamestnávateľmi, poisťovňami, firmy budú môcť prezentovať, zúčastnia sa chránené dielne z okresu a nezamestnaní sa na tomto fóre budú môcť o prácu priamo uchádzať. Ďalšou fázou je ponuka rekvalifikačných kurzov. Chceme sa zamerať na tri oblasti. O prácu s počítačom je tradične vysoký záujem, potom rozvoj cestovného ruchu a ešte kurz s názvom ABC podnikateľa. Pretože nepredpokladáme stopercentnú úspešnosť tohto projektu, tak poslednou fázou je finančná podpora z prostriedkov úradu práce pri samozamestnaní.
Veľa sa v súčasnosti hovorí o práci "načierno". Ako je na tom rožňavský okres?
Problém je stavebníctve, ale tam to vieme iba ťažko skontrolovať, lebo firmy často pôsobia mimo nášho okresu. Tých niekoľko investičných akcií však vieme ustrážiť. Najčastejšie sa nelegálna práca vyskytuje v reštauráciách, pohostinstvách a v obchodnej sfére. V tomto roku sme skontrolovali 240 subjektov, čo je desať percent z celkového počtu potencionálnych zamestnávateľov "načierno". Zistili sme 23 nelegálne pracujúcich, z toho 5 cudzincov bez pracovného povolenia. V minulom roku sme odhalili aj troch cudzincov nelegálne pracujúcich v našom okrese.
Rožňavská samospráva má ambície vybudovať podnikateľský inkubátor. Ako sa vám pozdáva táto myšlienka?
Videla som fungovať podnikateľský inkubátor vo Francúzsku a táto myšlienka sa mi hneď zapáčila. Ak budú peniaze, radi sa na činnosti inkubátora budeme podieľa, či už formou poradenstva alebo finančnou podporou začínajúcich podnikateľov.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.