niekoľkokrát informovali. K tomu, že bol porušený zákon, dospel vo svojich zisteniach Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Výsledky kontroly NKÚ následne spochybnili samotné VSŽ ako aj príslušné daňové orgány. Ako včera pre TASR uviedol hovorca NKÚ Marián Varga, NKÚ na výsledkoch svojej kontroly trvá.
Reakciu na stanovisko NKÚ nám zaslal hovorca VSŽ Marián Boga. Pripomenul, že daňové kontroly vo VSŽ prebiehali v rokoch 1999 a 2000. Trvali 15 mesiacov za prítomnosti kontrolných tímov z Daňového úradu Košice II a Ústredného daňového riaditeľstva. Pri odvolacích konaniach svoje stanoviská zaujímalo aj ministerstvo financií.
"Celková výška daňových dorubov bola 3,714 miliardy korún, z čoho VSŽ zaplatili 2,347 milióna a na zvyšných 1,428 milióna korún požiadali o odpustenie penále a úrokov z omeškania. Poskytnutie tejto štátnej pomoci schválil aj Úrad pre štátnu pomoc," uviedol M. Boga.
Spochybňované bolo najmä odpustenie penále pre VSŽ Oceľ a. s. Táto spoločnosť bola zlúčená s VSŽ a. s., pričom VSŽ sú priamym nástupcom VSŽ Oceľ, čo okrem iného znamená, že VSŽ po Oceli prevzali aj všetky prípadné daňové záväzky. "Ak by neboli odpustené penále VSŽ Oceľ, tieto náklady by priamo znášali VSŽ, čím by sa ovplyvnila ich schopnosť vyplatiť v rámci transakcie so strategickým investorom zostávajúcu nesplatenú časť úverovej zaťaženosti a záväzkov z obchodného styku po lehote splatnosti," dodal hovorca VSŽ.
Zdôraznil, že uzatvorenie daňových kontrol bolo nevyhnutné pre zrealizovanie transakcie so strategickým americkým investorom. Daňový úrad Košice II mal záložné právo na všetky nehnuteľnosti, takže VSŽ s nimi nemohli voľne nakladať. Až po uzavretí daňových kontrol bolo možné odblokovať záložné práva DÚ a majetok mohol byť následne predaný U. S. Steel.
Bývalý prezident VSŽ Július Rezeš, počas ktorého pôsobenia v orgánoch spoločnosti mala vzniknúť aj spomínaná štyristomiliónová sekera, sa podľa vlastných slov o tomto probléme dozvedel len z dennej tlače a vie o ňom len to, čo aj väčšina čitateľov nášho denníka.
"Skôr by sa k tomu mali vyjadrovať tie štátne orgány, ktoré to šetrili... Po odchode našej skupiny zo železiarní tam kontrolóri z Daňového úradu strávili deň a noc, len aby niečo zlé na nás zistili. Najprv prišli na to, že VSŽ dlhujú na daniach niekoľko sto miliónov a teraz NKÚ zistil ďalších 400 miliónov. Keď budú v štátnom rozpočte chýbať nejaké peniaze, opäť príde do VSŽ kontrola? Neviem, ale všetko sa mi zdá byť účelovou hrou," uviedol pre Korzár bývalý prezident VSŽ.
Ako dodal, v časoch svojho pôsobenia na najvyššom poste vo VSŽ platili daň z príjmu právnických osôb preddavkovou formou. Zároveň vyhlásil, že v čase jeho odchodu z funkcie nedlhovali železiarne na daniach štátu ani len korunu.
"Ako sme v 1998 mohli vedieť, že niekto o dva roky príde na to, že vraj VSŽ dlhovali na daniach jednu miliardu korún? Veď vtedy sme mali riadne potvrdené aj z Daňového úradu, že naše záväzky voči nemu sú rovné nula. To sme si mali sami vypočítať nejaké dodatočné odvody a potom ich ešte aj zaplatiť?," pýta sa J. Rezeš.
Autor: kla, jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.