vyslať veľmi jasný signál, že proces rozšírenia je nezvratný. Vyplynulo to zo včerajšej diskusie prezidentov a premiérov európskej pätnástky na summite v Göteborgu.
"Je veľká podpora pre to, aby sme viac spresnili časový harmonogram rozšírenia. Keď hovorím veľká, znamená to, že nie jednomyseľná," vyhlásila na tlačovej konferencii v prestávke rokovania švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová.
Medzi novinármi začali okamžite kolovať informácie o tom, ktoré krajiny sú proti - predovšetkým Francúzsko a Nemecko, ale isté výhrady majú aj Španielsko či Fínsko.
Francúzsky postoj potvrdil jeden z poradcov premiéra Lionela Jospina. "Premiér považuje stanovenie dátumu ukončenia rozhovorov aj termínu prijatia nových krajín za nevhodné," konštatoval s tým, že Jospin samozrejme bezvýhradne podporuje rozšírenie.
Podľa neho sú však postačujúce závery vlaňajšieho decembrového summitu v Nice, podľa ktorých bude rokovania s najlepšími kandidátmi "možné" ukončiť v priebehu roku 2002, čo by umožnilo týmto štátom účasť na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004. Jospin však podľa svojho poradcu podporuje myšlienku, že by sa na týchto voľbách mohli zúčastniť aj tie krajiny, ktorých prístupové protokoly s EÚ by ešte neboli ratifikované.
Švédsko sa snaží do záverov v Göteborgu presadiť záväzné stanovenie roku 2002 ako termínu ukončenia rozhovorov s najlepšími kandidátmi. "Je veľká podpora pre to, aby sme spresnili časový plán, stavajúc na (záveroch z) Nice a na cestovnej mape. Je ale predčasné povedať, ako to bude vyzerať, rokovania budú pokračovať a rozhodneme až zajtra ," vyhlásila Lindhová.
Najväčšie výhrady proti stanoveniu roku 2002 ako konečného termínu rokovaní majú Francúzsko a Nemecko, všetky ostatné krajiny by podľa rôznych zdrojov mohli takéto rozhodnutie schváliť. "Som optimistka," povedala novinárom Lindhová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.