hocakým psím mládencom. Akokoľvek slušne vychovaná sučka môže dvakrát do roka podľahnúť hlasu prírody a neželané krytie je na svete. Práve o tejto téme sme sa porozprávali s MVDr. Františkom Hubom, CSc. (na obr.), ktorého sme navštívili v jeho ordinácii, kde práve zachraňoval takto neprozreteľnú sučku írskeho setra.
"Takéto nakrytie je neočakávané a brezivosť u sučky sa dá zistiť len krátku dobu, niekoľko hodín po nakrytí. Urobí sa vaginálny výplach semena a pod mikroskopom sa zistí, či ostali následky."
Ak sa zistí, že sučka je evidentne v tom, postupuje sa nasledovne: "Klasická schéma je taká, že dostane hormonálnu injekciu na piaty, siedmy a deviaty deň po nakrytí. Týmto spôsobom sa rieši aj vtedy, ak majiteľ príde neskôr a brezivosť sa už nedá zistiť, ale je veľký predpoklad, že sučka bola nakrytá. Opäť absolvuje tri dávky hormonálnych injekcií."
Táto možnosť je určite prijateľnejšia, ako keď majiteľ po 63 dňoch zistí, že mu pribudli malé šteniatka neidentifikovateľnej rasy.
"Toto hormonálne prerušenie má však aj určité rizikové faktory. Sučke sa predĺži ruja o dva týždne a dva mesiace po aplikácií injekcií je potrebné dôsledne monitorovať zdravotný stav, pretože každá hormonálna liečba môže vyvolať zápalové ochorenia pohlavných orgánov. Preto by mal majiteľ sledovať teplotu psa. Ak zistí, že sučka prijíma väčší príjem tekutín a z vulvy jej vyteká výtok, okamžite musí kontaktovať veterinára."
Podľa slov MVDr. F. Hubu, takéto prerušenie nemá vplyv na ďalšiu plodnosť sučky. "V ďalšom cykle môže byť opäť nakrytá." Veterinári poznajú aj inú možnosť prerušenia psieho "tehotenstva": "Môžme vyvolať v takom treťom týždni aj hormonálny potrat, ale tento zákrok vôbec neodporúčame. Pretože vtedy ide už o dramaticke vypudenie plodov s krvácaním a bolesťami. Veľmi sa to odrazí aj na psychike psa," dodal MVDr. F. Huba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.