sa malo podariť ročne deblokovať okolo 80 až 100 mil. amerických dolárov.
Na otázku, kto bol vo vláde proti odkúpeniu ruského dlhu za 22 percent jeho hodnoty, odvetila: "Je dôležité brať do úvahy, že klasickým spôsobom sme schopní deblokovať s disážiom 20 až 30 percent a toto disážio by bolo až 77, 78 percent. Vláda nezobrala na seba takéto rozhodnutie."
Podľa Schmognerovej oficiálna ponuka ruskej strany vo forme listu nebola, ale viedli sa rokovania zhruba na úrovni ponuky, ktorú mala česká strana. Na otázku, kto bol teda z vlády proti, odpovedala: "Nie som informovaná, žeby sme o tom vo vláde hlasovali. Názory odzneli skôr na politickej úrovni a ja som sa takýchto rokovaní nezúčastnila, ale ani z odborného hľadiska sa to neukázalo ako dobré riešenie."
Poslanec SMK László Gyurovszky o českom príklade povedal: "Je to nesprávny postup. Zemanova vláda, Zeman a ani jeho strana nie sú mojím idolom. Neviem, na základe akých pohnútok sa Česi rozhodli. Tieto dlhy môžeme hocikedy predať za 20 percent na medzinárodných trhoch." Podľa Gyurovszkého ruský dlh je uznaný, nikdy nebude odpustený a preto netreba podliehať krátkodobým záujmom.
Expodpredseda vlády Sergej Kozlík z HZDS tvrdí, že nie je zástanca prístupu, ktorý zvolila česká strana. "Balík prostriedkov, ktorý ruská strana dlží Slovensku, je stále príliš veľký. Keby išlo len o nejakú zbytkovú čiastku 300-400 mil. dolárov, možno by človek takúto úvahu pripustil. Teraz by tá strata bola pre nás príšli veľká." Na otázku, či teda oceňuje postup vlády, ktorá nezvolila okamžité odkúpenie zvyšného dlhu, odvetil: "Ja nič neoceňujem. Nikto nikdy nič nepotvrdil." Dodal, že vláda sa správa amatérsky a otázku deblokácií zanedbala.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.