Územného plánu sídelného útvaru mesta Prešov, zmenami a doplnkami, ale aj návrhmi obyvateľov. Medzi iným bude v hre aj trasovanie budúcej diaľnice D1.
Hoci sa pôvodne hovorilo o začiatku výstavby v roku 2010, minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozef Macejko pri svojej ostatnej pracovnej návšteve Prešova povedal, že sa termín posunie na rok 2004. Primátor Juraj Kopčák ubezpečil občanov mesta, že radnica aj mestské zastupiteľstvo bude akceptovať tunelový variant s napojením pri Vydumanci a Haniske, lebo tento návrh je pre mesto záväzný a zadefinovaný všeobecným záväzným nariadením mesta (VZN).
V meste sa však už dlho dvíhajú nespokojné hlasy najmä zo strany ľudí, ktorí bývajú v lokalite Pod Kalváriou, kde je výstavba diaľnice plánovaná. Dokonca na jar založili občianske združenie Diaľnica a mesto, aby mohli s kompetentnými rokovať, ako právny subjekt. Mnohí ľudia totiž neveria ubezpečeniam primátora, lebo vedia, že investor - Slovenská správa ciest - pripravuje aj iný variant. Tým je modifikovaný, povrchovo-tunelový variant, ktorý už jeho autori prezentovali ako lacnejší a z dopravného hľadiska výhodnejší.
Na poslednom zo stretnutí občanov mestského obvodu č. 2 v tejto súvislosti prijali pozvanie nielen poslanci za obvod, ale aj hlavný architekt mesta Prešov Vladimír Debnár. Keď ho ľudia po prezentovaní trasy diaľničného obchvatu s 2,5 kilometrovým tunelom vyzvali, aby sa zaručil, že tento variant bude schválený, odpovedal: "Akékoľvek vynútené záväzky nemôžu mať oporu poslancov. Tu sa nedá hovoriť o garanciách, lebo pri rozhodovaní nemá mesto všetky kompetencie. Nechceme ísť proti ľuďom, ale keby sme chceli rešpektovať všetky navrhnuté zmeny, museli by sa zmeniť zákony." Na mysli mal proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, ale aj iné odborné posudky. N
ezanedbateľnou stránkou by boli aj zákonné zmeny vo Vyššom územnom pláne pre Prešovský kraj. Na to sa ozvali hlasy z pléna s otázkami o tom, prečo sa aj po schvaľovacích procesoch zmenila trasa už rozostavanej Nábrežnej komunikácie. Hoci ľudia vtedy protestovali, nič sa nezmenilo a obyvateľom tejto lokality domy vyvlastnili. Pripomíname, že nie podľa trhovej, ale podstatne nižšej vyhláškovej ceny. Vyslovili obavy z toho, že sa situácia môže zopakovať. Ostro vystupovali proti povrchovému variantu v súvislosti so zásahmi do životného prostredia, ale aj majetku občanov. Z iných úst zase zaznelo obvinenie, že poslanci rozmýšľajú prešovským mozgom a iste sa priklonia k lacnejšiemu variantu, hoci financie budú štátne.
Aktivista OZ Diaľnica a mesto Jozef Durkáč položil poslancovi za tento obvod a prednostovi Okresného úradu v Prešove Milanovi Benčovi, ako i hlavnému architektovi Debnárovi otázku, či je medzi poslancami toľko odborníkov, ktorí vedia posúdiť situáciu natoľko, že nebudú hlasovať proti ľuďom. "Opakujem znova, v máji sme 51 hlasmi odmietli povrchový variant a to je konkrétny prejav ochrany záujmov občanov. V júli budeme hlasovať znova," povedal Benč. Reakcia z pléna prišla okamžite. "Vy, páni ani neviete, že Slovenská správa ciest robila Pod Kalváriou geologický prieskum a netají, že chce pretlačiť povrchový variant. Naši otcovia tu z ťažko našetrených peňazí postavili domy, my sme si k nim vytvorili vzťah a chceme ich zanechať našim deťom. Teraz nás môžete prinútiť predať ich hlboko pod cenu. Dáte nám potom náhradu, byty za tri milióny, ale pýtam sa, kto na ne má?" - konkretizoval obavy obyvateľ dotknutej lokality Marián Kapráľ.
Búrlivú, miestami až tvrdú diskusiu uzavrel nezávislý poslanec Ivan Benko návrhom, aby poslanci na mestskom zastupiteľstve hlasovali o tejto otázke menovite a aby sa ich rozhodnutia zverejnili. Prítomní poslanci súhlasili, ale ako to dopadne na zasadnutí prešovského parlamentu, to sa dozvieme až v júli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.