majú na ruke, alebo koľko peňazí môžu minúť na nové topánky. Zrejme mala na mysli ženy s vedomostnými medzerami v počítaní dní plodných dní počas menštruačného cyklu. Výsledkom chýb v kalendárnej matematike môže byť neplánované tehotenstvo situácia u mladých dievčat nie až tak zriedkavá. V súčasnej dobe je však výrok spochybniteľný. Pravdepodobnosť, že sa dievčina preráta je dnes omnoho nižšia vďaka existencii množstva prostriedkov zabraňujúcich počatiu. Jedným z najznámejších a veľmi diskutovaných je hormonálna antikoncepcia.
Na poznatky o formách ochrany pred neželaným tehotenstvom a postoj k hormonálnej antikoncepcii sme sa opýtali študentiek stredných a vysokých košických škôl.
Andrea (22), študentka VŠ
- Myslím, že v súčasnosti je na trhu dostatok antikoncepčných prostriedkov. Najbežnejší je asi prezervatív, potom hormonálna antikoncepcia, rôzne gély, peny, najnovšie špeciálne prúžky, ktoré sa dávajú pod pokožku. Ja už asi pol roka beriem tabletky, predtým sme s priateľom používali prezervatív. Pokiaľ ide o škodlivosť hormonálnej antikoncepcie, v niektorých prípadoch vraj môže mať negatívne účinky, napríklad pre fajčiarky po tridsiatke je myslím kombinácia fajčenia a antikoncepcie nevhodná.
Marcela (20), študentka VŠ
- Poznám dosť foriem ochrany pred nežiadúcim počatím, tak si myslím, že mi to nehrozí. S tabletkami som začala asi pred troma mesiacmi, ale pomerne dlho som váhala. Moja mama je veľmi proti, bojí sa, že si zničím pečeň, že jednoducho nie je dobré, aby som do seba pchala lieky keď nemusím. Informovala som sa však u gynekológa, a ten mi tabletky bez problémov predpísal. Podľa mňa je menej škodlivé brať tabletky ako potom ísť na potrat.
Eva (17), študentka gymnázia
- Nepoužívam prezervatívy, ani neberiem tabletky. Spolieham sa na prerušovaný pohlavný styk. Ak by som chcela brať tabletky, asi by som musela poprosiť mamu, nech so mnou zájde ku gynekológovi a to neprichádza do úvahy. Naši si myslia, že mám ešte na také veci čas. Hormonálna antikoncepcia asi nie je škodlivá, možno nie je dobré ju brať v niektorých prípadoch.
Lucia (17), študentka gymnázia
- Jasné, že keď sa dnes toľko hovorí o zodpovednosti mladých, viem, že sa má použiť kondóm, alebo iná ochrana a samozrejme, že najbezpečnejšia ochrana pred tým, aby som teraz neotehotnela, je abstinencia. Je ale smiešne očakávať, že to mladí budú dodržiavať. Hormonálna antikoncepcia je škodlivá, pre niektoré ženy. V zásade asi ale nie, inak by nebola tak rozšírená."
Marika (20), VŠ
- Každý rozumnejší mladý človek dnes používa ochranu. Nielen, aby zabránil nechcenému počatiu, ale aj aby sa chránil pred pohlavnými chorobami. Neviem s istotou posúdiť, či hormonálna antikoncepcia je alebo nie je škodlivá, ale z literatúry viem, že najnovšie typy majú skôr viac pozitív, ktoré možno využiť.
Odborné stanovisko nám poskytol košický gynekológ MUDr. Peter Koreň.
Ako vidieť v ankete, neplnoleté dievčatá sa často neporadia s gynekológom a vystavujú sa tak vyššiemu riziku, lebo si myslia, že na vyšetrení ich musí sprevádzať rodič...
- Šestnásť, sedemnásťročné dievčatá nemusia prísť s rodičom. Absolvujú potrebné vyšetrenia, a ak sú výsledky v poriadku, nie je dôvod nepredpísať im hormonálnu antikoncepciu. Absolvujú gynekologické vyšetrenie, odber krvi, veľmi dôležité sú pečeňové testy. Sú určité kontraindikácie pre hormonálnu antikoncepciu, to znamená prípady, kedy sa nemôže brať. Ide však väčšinou o stavy, ktoré sú u mladých dievčat veľmi zriedkavé. Napríklad trombóza žíl dolných končatín, postihnutie ciev pri cukrovke, ťažké ochorenia pečene, malígne nádory gynekologických orgánov a prsníkov. Práve pre uvedené je nevyhnutná konzultácia s gynekológom, ktorý všetko potrebné preverí a poradí.
V sprievodnej informácii priloženej v každej krabičke prípravkov sú vždy popísané možné nežiadúce účinky. O pozitívach sa výrobcovia nezmieňujú. Existujú nejaké?
- Celosvetovo bolo vykonaných množstvo štúdií, skúmaní a testov. Na základe výsledkov sa odborníci zhodujú v názore, že požívanie hormonálnej antikoncepcie prináša pozitíva i negatíva. Miera pozitívnych účinkov na organizmus ženy však vysoko prevažuje riziká. K výhodám patrí prevencia otehotnenia, čo je hlavný dôvod užívania. Pri správnom užívaní je takmer stopercentná účinnosť, čo vyplýva z mechanizmu účinku hormonálnej antikoncepcie. Takmer stopercentná znamená, že žena môže zabudnúť vziať tabletku, a ak je medzi dvoma tabletkami viac ako 36 hodinová pauza, môže dôjsť k ovulácii a žena otehotnie. Pôsobenie antikoncepcie ovplyvňujú niektoré lieky. Ak žena berie tieto lieky, napr. ampicilín, tetracyklín, môže byť niekedy účinok oslabený a žena môže otehotnieť. Alebo vezme tabletku a o hodinu ju vyvracia. Pri správnom užívaní, zdôrazňujem správnom, je však hormonálna antikoncepcia prakticky stopercentná. Z ďalších možno spomenúť znížený výskyt gynekologických zápalov, priaznivé ovplyvnenie porúch menštruačného cyklu, znížená intenzita a skrátené trvanie menštruácie, čo je pre ženu pohodlnejšie, stráca menej krvi a železa. Potom napríklad znížený výskyt dysmenorey bolestivej menštruácie, pokles benígnych ochorení prsníka, funkčných cýst na vaječníkoch, znižuje sa výskyt akné a podobných porúch funkcie kožných mazových žliaz, redukuje sa riziko výskytu nádorov vaječníkov, karcinómu sliznice maternice, zvyšuje sa kostná hmota u žien, ktoré užívali antikoncepciu v poslednom desaťročí ich reprodukčného života (prevencia osteoporózy). To sú hlavné príklady, v prípade záujmu každú ženu podrobnejšie informuje gynekológ. V rôznych materiáloch a letáčikoch sa odporúča po dvoch troch rokoch hormonálnu antikoncepciu na niekoľko mesiacov vynechať. Podľa najnovších štúdií a stanovísk odbornej verejnosti nie je žiaden dôvod pre prerušenie používania hormonálnej antikoncepcie. Žena by si však mala uvedomiť, že hormonálna antikoncepcia je ochranou pred nežiadúcim počatím, nie pred pohlavne prenosnými chorobami.
Mnohé dievčatá váhajú so začatím užívania hormonálnej antikoncepcie, pretože sa obávajú zvýšenia hmotnosti.
- Áno, otázky týkajúce sa zvyšovania hmotnosti v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie sú časté. Treba však povedať, že ak dôjde k nárastu hmotnosti, príčinou je zvyčajne zvýšená chuť do jedla, ktorú vyvolávajú estrogény. Nie je to teda primárny účinok tabletiek samotných. Počas prvých troch cyklov to môže to byť aj dôsledok retencie zadržiavania tekutín v tele. Retencia tekutín, napätie v prsiach, bolesti hlavy, zmeny libida, depresívne nálady, mierna nevoľnosť a ďalšie prejavy patria medzi vedľajšie účinky, ktoré boli pozorované asi u 10% užívateliek hormonálnej antikoncepcie. K objektívnym vedľajším účinkom patria hlavne poruchy krvácania, napríkld špinenie. Dôležité je povedať, že uvedené vedľajšie účinky by sa po prvých troch cykloch mali upraviť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.