oživovať a uchovávať prostredníctvom trojdňového podujatia aj mesto Kežmarok. Festival Európske ľudové remeslo (EĽRO), ktoré má svoju ochrannú známku a vážnosť na poli kultúry a cestovného ruchu organizuje mesto Kežmarok od roku 1991.
Už tradične sa v Kežmarku, vždy druhý júlový víkend, stretávajú cechmajstri z celého Slovenska, pričom narastá aj počet remeselníkov zo zahraničia. Každý ročník sa nesie v znamení jedného z cechov, ktoré kedysi v meste existovali a tak 11. ročník EĽRO, ktorý sa bude konať v dňoch 13. 15. júla 2001, sa bude niesť v znamení hrnčiarskeho cechu. V historickom centre Kežmarku si rozložia svoje stánky kováči, sklári, kamenári, rezbári, zlatníci, hrnčiari, tkáči, kožiari, kolári, čipkári, zlatníci, medovnikári, košikári, šindliari a ďalší remeselníci.
O tom, že podujatie Európske ľudové remeslo sa koná práve v Kežmarku rozhodla história, pretože už v roku 1419 získalo mesto právo výročných trhov, ktoré navštevovali kupci a remeselníci z celej Európy, Ázie a severu Afriky. V 15. 19. storočí tu pôsobilo vyše 40 cechov viac mala iba Bratislava. Veľkolepý trh remesiel nemá teda v názve slovo "Európske" náhodou. Doposiaľ sa na festivale Európske ľudové remeslo predstavili hostia z Belgicka, Bulharska, Českej republiky, Fínska, Francúzska, Litvy, Macedónska, Maďarska, Poľska, Talianska, Turecka, Španielska, Veľkej Británie a Walesu. Návštevníci festivalu tu môžu počas troch dní obdivovať majstrovstvo a kumšt viac ako dvesto remeselníkov a vyše päťdesiat druhov remesiel.
Po tretí raz bude EĽRO sprevádzať aj syrársky trh na hradnom nádvorí. Na ňom môžu návštevníci ochutnať i zakúpiť si rôzne druhy syrov od všetkých slovenských syrárov, ba aj výrobcov syra spoza hraníc. Ani toto spojenie syra a remesiel nie je náhodné. Syrové trhy, ktoré sa v minulosti v Kežmarku konali, majú svoj podiel na pomenovaní mesta a dodnes tu existuje ulica, kde sa syrový trh konal volá sa Starý trh.
Vyše 50 000 návštevníkov, ktorí Kežmarok počas festivalu navštívia, môže obdivovať aj talent mladej generácie. Študenti umeleckých škôl zo Slovenska a Maďarska pravidelne ponúkajú a prezentujú svoje výrobky z dreva, kovu, hliny, textilu, slamy a iných materiálov. Na svoje si v Kežmarku počas remeselníckeho festivalu prídu aj tí najnáročnejší. Festival sa koná v historickom centre mesta a stánky majú remeselníci rozložené od vstupných brán, popod okná historickej radnice až po samotné hradné nádvorie. Návštevníci si môžu sami vyskúšať streľbu z luku na nádvorí, či výrobu niektorých výrobkov priamo v stánku remeselníkov. Slovenskí remeselníci doposiaľ prezentovali množstvo oblastí Abov, Bratislavu a okolie, Gemer, Horehronie, Hornú Nitru, Liptov, Malohont, Oravu, Podunajsko, Podpoľanie, Pohronie, Ponitrie, Považie, Spiš, Šariš, Tekov,Turiec, Zemplín a iné. Jedenásty ročník EĽRO sa bude okrem iného niesť v znamení osláv mesta Kežmarok, pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o Kežmarku. V rámci medzinárodného roka Spišiakov tu zavítajú aj účastníci tohto podujatia, ktorí sa zúčastnia slávnostného otvorenia festivalu, ktoré bude aj tentokrát spojené s dobíjaním hradieb.
Prijmite teda aj vy pozvanie do Kežmarku. V dňoch 13. 15. júla 2001 ožije toto mesto tradičným duchom remesiel a privíta všetkých, ktorí prídu po prvý raz, i tých, ktorí sa do Kežmarku pravidelne vracajú.
Súťažná otázka: V znamení akého cechu sa bude niesť 11. ročník festivalu Európskych ľudových remesiel?
Prví traja naši čitatelia, ktorí doručia správnu odpoveď do redakcie, či už osobne, alebo poštou (Tatranský denník, Námestie sv. Egídia 96, budova Družby, 6. poschodie, 058 01 Poprad) dostanú po dve voľné vstupenky na podujatie. Ďalší piati budú odmenení upomienkovými predmetmi s logom EĽRO. (red.)
Autor: jm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.