ich býva pravidelne o viac ako desaťnásobok menej. A objemy prepravených pasažierov sa naďalej znižujú. Napríklad rok 2001 sa začal ešte žalostnejšími výsledkom, ako ten predchádzajúci. "Za prvých päť mesiacov tohto roku sme zaregistrovali 6161 cestujúcich. Je to o 35 percent menej, ako sme zaznamenali za rovnaké obdobie vlani," informovala nás riaditeľka letiska Anna Kováčová. Podľa nej, rozhodujúcu zásluhu na tomto stave má 38-percentný úbytok turistov prilietajúcich z Moskvy. Ako uviedla, príčinou je nevhodne zvolený termín začiatku platnosti vízovej povinnosti v čase, kedy na Slovensko cestuje najviac občanov z Ruskej federácie. Zároveň však tiež upozornila na nedostatočne pripravený proces udeľovania víz žiadateľom.
Túto informáciu nám potvrdil aj zástupca tatranských hoteliérov a riaditeľ hotela Patria na Štrbskom Plese Jozef Bendžala (na snímke). "Bolo by v poriadku, keby sa víza dali kúpiť napríklad na colnici alebo na letiskách. Lenže ono je to podstatne zložitejšie, ako napríklad v USA, kam chodia ľudia nielen na dovolenku, ale aj za prácou. Uznávam, že sme museli uplatniť vízovú povinnosť voči návštevníkom z východu. Bola to požiadavka Európskej únie. Lenže je absurdné, ak tieto sa dajú na celej Ukrajine získať len v dvoch mestách Užhorode a Kyjeve," konštatoval J. Bendžala a dodal, že vďaka vízovej povinnosti klesol počet "pultových hostí" v Tatrách pochádzajúcich z východu asi o 60 percent.
Na úbytok letov počas zimnej sezóny nadväzuje mizéria, ktorá čaká na letisko v lete. Nie je tu totiž naplánovaný ani jeden let z Popradu do niektorého z prímorských letovísk, ako to bývalo zvykom v nedávnej minulosti. Riaditeľka letiska vidí príčinu v nízkej kúpyschopnosti obyvateľov okolitého regiónu, čoho výsledkom je, že slovenskí touroperátori nemajú záujem organizovať odlety z tunajšieho letiska. "Nosnými skupinami v aktívnom cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách a v širšom okolí v lete sú hlavne obyvatelia susedných krajín. Záujem o leteckú prepravu vzhľadom na pomer vzdialenosti a ceny za dopravu je však minimálny," dodala.
A hoci na letisku Poprad Tatry v súčasnosti pristávajú len malé dopravné lietadlá, tzv. biznis spoje, a vrtuľníky miestnej leteckej spoločnosti Air Transport Europe, práve v týchto dňoch sa ukončila dvojročná investičná akcia zameraná na obnovu signalizačných a navádzacích zariadení, ako aj na opravu trafostaníc. Podľa slov riaditeľky letiska sa kolaudácia investičnej akcie, ktorá pohltila viac ako 70 miliónov korún, uskutoční o dva týždne.
Za celý minulý rok prešlo popradským letiskom iba 13 tisíc pasažierov. To je príčina, prečo sa Slovenská správa letísk už niekoľko mesiacov snaží rokovať s leteckými dopravcami predovšetkým z Poľska, Litvy. Lotyšska, ale aj Fínska a Veľkej Británie. Predpokladá sa, že pravidelná letecká linka tu nevznikne ani tohto roku, ale výsledok v podobe charterových letov by sa mohol prejaviť už na sklonku roku, pred Vianocami a v prvých týždňoch roku nasledujúceho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.