Lazia Rím označili za čiernu opicu, pokrikovali naň hanlivé rasistické výrazy. Rodák z Guadeloupe potom povie, že chce z Talianska odísť. Brazílčana Zaga v službách AS Rím zas traja fanúšikovia Lazia kvôli farbe pleti inzultujú pred východom z reštaurácie v centre Ríme. V nedeľu popoludní. Brazílčanov Cafua a Aldaira, ako aj francúzskeho obrancu Jonathana Zebinu, opäť fanúšikovia Lazia v derby s AS Rím prirovnávajú ku opiciam. Anglicko. Arsenal - Everton. Ghanský stredopoliar Evertonu Liverpool Alex Nyarko po stretnutí podľa vlastných slov uvažuje o skončení kariéry. Počas zápasu k nemu vbehol fanúšik, núkal mu čierne tričko a strhával modrý dres Evertonu. Si čierny, obleč sa do "svojho". Česká republika. Viktoria Žižkov - Sparta Praha: 15 banánov, 4 pomaranče, 10 grapefruitov. Dobrý výsledok, uviedli na svojej stránke sparťanskí fans. Toľko exotického ovocia dopadlo na trávnik v miestach, kde sa pohyboval záložník Viktorie, aj východniarom kvôli pôsobeniu v Tatrane Prešov dobre známy Kennedy Chihuri. Toľko mu na trávnik nahádzali sparťania. Dobrý výsledok. Akým výsledkom skončil zápas Viktorky so Spartou sa na webstránke neobjavilo. Banány tak viac vynikli. Čo my? Tieto správy, nesporne pikantné správy, sú mediálne vďačné, a pritom, máme tento problém, aj keď v zmenšenom meradle (priamo úmernom počtu "iných" hráčov u nás) aj v slovenskom futbale... Pozrime sa na to, čo sa odohrávalo v posledných mesiacoch na košickom trávniku. Na zápasoch 1.FC.
1.FC Košice - GAK Graz. Začnime v "Európe". Benedict Akwuekbu, člen nigérijskej reprezentácie, odstrelil v sezóne 1999/ 2000 v Pohári UEFA dvoma gólmi už doma Trnavu (3:0). V sezóne 2000/2001 prispel ku víťazstvu Rote Teuffel v Košiciach (3:2) jedným gólom. "I´m Slovak Demolition Man," hlásil nám hrdo po zápase. Fanúšikovia Košíc však pri klasickom "hu - hu - hu" nemysleli práve na tento fakt. Skôr na skutočnosť, že Akwuekbu, ako sa na Nigérijčana patrí, je ako z ebenového dreva. Čierny. "Takýchto fanúšikov samozrejme nemám rád. Na druhej strane, nezažil som to prvýkrát a dá sa povedať, že ma to až tak nešokovalo. Sú totiž fanúšikovia, ktorí chodia na futbal a sú ´fanúšikovia´, ktorí chodia na ´futbal´."
1.FC Košice - Púchov. 4:2. V absolútnej pohode pre Košičanov, Púchov, ktorý pred a po zápase s Košičanmi vyhral na Interi, na Slovane, v Trnave, púšťal tigrom body veľmi, veľmi lacno. Ale aj tak... Africký, presnejšie stredoafrický legionár v službách Púchova Alias Emery Lembakoali pri odchode do šatní po stretnutí najprv neveriacky pozeral smerom hore. "Ty, sviňa čierna, vyje...", z úst nakrátko ostrihaného a dosť potrundženého zavalitého mladíka po repertoári slovníka priamo úmerného na prvý pohľad jasnej inteligencie vyletel poriadny pľuvanec. A ďalšie nadávky. Jeden usporiadateľ pseudofanúšika mierne poklepával po pleci, ďalší v usporiadateľskej veste sa tváril káravo (akože: chlapče, to sa nerobí!), ďalší (rozumejte: tretí!) mu aj niečo vysvetľoval ("Počúvaj, nechaj ho, šak nerobil nič, len hral fotbal"). Ďalšie nadávky. Lembakoali nevydrží a zaujme výhražný postoj: "Tu poď, dole!" Mladík nejde, pokračuje svojim štýlom, po pár sekundách Lembakoali pochopí, že s pľuvancami sa bojovať nedá, mávne rukou a odchádza... "Som veľmi sklamaný z toho, že niektorí diváci sa takto správajú. Beriem to ako hanbu východu." Z hľadiska padlo aj niečo o čiernej opici, opäť to známe "hu - hu - hu", ešte niečo o banánoch... Pre reprezentanta Stredoafrickej republiky, ktorý doslova pár hodín predtým pochoval vo vlasti otca, nič nové. "Aáá, samozrejme. Nebolo to prvýkrát. Nie som z toho nejako prekvapený." Potom Lembakoali na margo pocitov pokračuje. "Vždy to bolí. Myslím, že aj tí, ktorí to robia, boli alebo budú niekedy v zahraničí a keď by mali niečo také zažiť, tak by ich to rovnako bolelo." Usporiadatelia okolo zurvalca boli traja. Nezasiahli. "Podľa mňa by mal zasiahnuť futbalový zväz, aby takéto veci na Slovensku neboli! Oni totiž sú!"
1.FC Košice - MŠK SCP Ružomberok. 2:1. Platí to, čo v prípade Púchova. Opäť čierny hráč a opäť body pre tigrov. A tmavý Brazílčan Fabio Gomes (ešte) v drese "Ruže" na ihrisku. Košické tvrdé jadro, aj keď vzhľadom na kvantitu už len jadierko, opäť povzbudzuje "Ja si to už vôbec nevšímam. Bohužiaľ, na Slovensku sú takí ľudia. s takýmto názorom. Pre mňa sú sprostí. Je mi to však ľúto, že na mňa celý zápas takto pokrikujú, takýto výrastky. Ja sa to snažím nepočúvať. Už som si na Slovensku zvykol." Lembakoali nám povedal, že s takýmito záležitosťami by mal niečo robiť Slovenský futbalový zväz. Čo na to Gomés? "Poviem vám svoj názor. To je jedno! Niektorí ľudia tam vyššie majú taký názor tiež... Ale bohužiaľ, vidíte, akí sú tu ľudia na Slovensku! Ja som tu šesť rokov, už som si zvykol. Treba nevšímať." A tak si Fabio Gomés húkanie nevšíma. Možno si ho nevšímal ani vtedy, keď hral za Slovan a s belasými chodieval do Trnavy. Jedna tribúna sa tradične bavila (či odbavovala?) na Gomésovi. Čiernej opici z ŠK skur... Slovana. Mocnina na druhú. Potom sa Gallis zobral zo Slovana, odišiel do Trnavy, za ním, ako ináč, si to nasmeroval aj Dušan Tittel a - no predsa Fabio Gomés. "Fabio, Fabio!" - ozývalo sa z tej istej tribúny po Gomésových góloch. Už bol totiž náš! Teda náš, bol trnavský...
1.FC - Trnava. Hláskoslovie je jasné. Hu, hu, hu... Už to hádam nebaví ani opisovať. Adresátom je 31 - ročný Senegalčan Souleyman Fall de Sagana. Jednoduchšie, Fall. "Čierny" medzi "bílími andelmi". "Ja si na takéto veci nedávam pozor, už si ich nevšímam. Ide to absolútne mimo mňa, rozhodne na mňa takéto veci nepôsobia, aj keď niekedy to poriadne cítim," dodáva Fall, ktorý hrával za Michalovce, Jelšavu, Levice, Trnavu, odkiaľ vraj po tejto sezóne odchádza. Najlepšie mu vraj bolo v Michalovciach. "Tam nikomu nevadilo, že som taký a taký, na východ spomínam naozaj rád." Nevšímam si, nesledujem, nenechám sa znervózňovať... Opakuje sa to často...
"No, jasné. Mrzí ma to. A niekedy aj hnevá. Ale ja si to už nevšímam. Zvykol som si," smutne, hľadiac do zeme nám hovorí Eugen Bari. Naňho ľudia nehúkajú. On je totiž Róm, húkanie a banány by akosi nezapasovali. A tak je z Bariho smradľavý a lenivý Cigoš, Cigán či Cigáň, ktorému sa nechce robiť, tak hrá futbal, či fotbal. Podľa toho či hrá v Košiciach, Trnave, Nitre či Žiline. Aby sme nezabudli, mal ešte jednu prezývku. Romario, po vzore fenomenálneho Brazílčana. Najprv bol z neho dunajskostredský Romario, potom nitriansky Romario, potom dubnický, teraz banskobystrický. Cigán, cigáň & Romario. Kontrasty sú zrejmé, záleží len na tom, či hrá "s" či "proti"... "Nie, so spoluhráčmi som nikdy takéto problémy, v žiadnom mužstve nemal. To len ľudia na tribúne...," dodáva Bari.
Príklady sme spomenuli. Našli sme ich v Košiciach, náš záujem však nie je namierený voči 1.FC, podobné elaboráty môžeme spísať z každého superligového štadióna. Podstatnejšie je, čo ďalej? Tu už my končíme, kompetentnejších je niekoľko desiatok ľudí na iných miestach. Niečo sa však naznačiť dá. Poďme sa opäť pozrieť smerom von. Lazio Rím dostalo pre rasistické správanie sa svojich fanúšikov v derby s rímskym AS zákaz odohratia jedného ligového stretnutia na domácom ihrisku. Klub okrem toho dostal pokutu vo výške 60 miliónov lír. Ferencváros Budapešť pre pár rokmi tvrdo finančne pykal za tvrdé jadro Fradi, ktoré v zápase s Ajaxom Amsterdam, kde sa to tmavými hráčmi zo Surinamu tradične hmýri, húkalo ostošesť. Pokutu mu dala UEFA, Maďarský futbalový zväz preventívne už pred začiatkom tejto sezóny "vypísal odmeny" za rasistické prejavy na štadiónoch u našich južných susedov. Iný príklad? Je zo začiatku júna 2001. Futbalisti druholigového talianskeho klubu Treviso preukázali solidaritu svojmu nigérijskému spoluhráčovi čiernej pleti Šenguna Omoladeho, keď si na ligový zápas s Janovom natreli tváre krémom na topánky na čierno. Hráči tímu Serie B tak vyjadrili protest proti rasovo motivivaným urážkam z radov vlastných fanúšikov voči 18-ročnému útočníkovi v predminulom kole, keď domáci priaznivci po Omoladovom nástupe na trávnik demonštratívne odišli zo štadióna kričiac: "Nechceme čierneho hráča v našom tíme." Gesto hráčov Trevisa si všimla aj talianska tlač, denníky La Gazzetta dello Sport a Corriere dello Sport ho pomenovali ako "gól proti rasizmu". V Anglicku zas pôsobí hnutie "Give a Red Card to Racism", červenú kartu rasizmu dávajú známi hráči, ktorí sa zoskupili okolo niekdajšieho skvelého hráča FC Liverpool Johna Barnesa. Nájdeme tam známe mená, ako Lineker, McManaman, Fowler... O tom, že by nejaká podobná iniciatíva vyšla zo strany našich hráčov, či v štýle Trevisa alebo anglickej "Red Card", si trúfame pochybovať. Každý má dosť vlastných problémov, doba je už taká. Apel na fanúšikov? Hmmm... Ostáva to teda na zväze?
PS: Aj tak nechápem, prečo nikto nepokrikuje na Ibiho Maigu, či už na koncertoch alebo na iných akciách, veď "čierna bača" sa na verejnosti ukazuje často. Žeby to bolo Ibrahimovým fluidom alebo typologicky inými návštevníkmi na jeho kocertoch?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.