na tomto mieste stretli všetci tí, ktorí sa aspoň na pár hodín túžili ponoriť do vekov minulých, keď poškvrnenú česť bolo možné očistiť len súbojom... Práve na tomto mieste sa konali Rytierske slávnosti Košice 2001, ktoré zorganizovala košická divadelná a šermiarska spoločnosť Aramis. A neostalo iba pri nej. Pozvanie prijali aj ďalší vyznávači histórie a techniky dobových bojových umení.
Rozprávku Uletená vo svojom podaní obrátila úplne na ruby košická šermiarska spoločnosť Runa, ktorej humor určite koluje v žilách spolu s krvou. Nielen deti pobavila hysterická princezná, ktorú nebolo treba zachraňovať, lebo utiekla dobrovoľne, a kráľ, ktorého väčšmi ako štátnické povinnosti trápilo, s kým si zahrá šach. Históriu príchodu a osídľovania nášho územia Slovanmi sprevádzali nielen slovom, ale i obrazom.
Nezaostávala ani skupina historického šermu zo Spišskej Novej Vsi Constance, ktorá sa predviedla čiernym humorom - scénou Bosorka. Tá pojednávala o jednom z najkrutejších a najtemnejších období, keď sa ľudia triasli pred mocou inkvizície. Spestrením a doslova bonbónikom bola ukážka vedúceho skupiny Petra Šimka, ktorý si svoje tajomstvo "spriazneného ohňa" nenechal ukradnúť.
Skupina Ocelot z Malaciek sa okrem obdobia baroka, renesancie a gotiky venuje aj tureckým motívom. Svoje umenie predviedli v bojovej scéne dvaja na jedného s celkom nezvyčajnou kombináciou zbraní - dva meče na jeden "turecký". Ako víťaz zo súboja vyšiel nielen pri spomalenej ukážke "Turek". Závan exotiky priniesla orientálna tanečnica Sorina, alias Silvia Junahová.
Skupina Aramis sa na tomto podujatí nepodieľala iba ako organizátor. Šľachtičné kráľovského dvora Karola IX. si svoje účty vybavovali trocha netypickým spôsobom. Neúradovali dýky, jed ani zákerná vražda, lež súboj s mečom. A nešermovali len zbraňami, ale azda i ostrejšie - svojimi jazykmi. Ako môže skončiť súboj troch mužov o jednu dámu? Ich smrťou a ľahkovážnym odchodom zradnej ženy. Veď tá sa nikdy nestratí. Aj scéna Deň v barokovej krčme mala divákom čo povedať. Na svoje si prišli dýky, kordy, ale i päste a padol i nejaký ten výstrel.
Lekára však nebolo treba, pretože ako sa pri poučnej ukážke, ba priam prechádzke históriou zbraní priznal vedúci Aramisu Pavel Velouch, strieľa sa iba servítkami s trochou pušného prachu. Takže žiadne ostré nelietali. Predstavil divákom zbrane od poľných diel, hákovníc a muškiet až po westernové kolty.
Rytierske slávnosti Košice 2001 sa skončli spoločnou scénou Žoldnieri, ktorá zobrazovala pomery v žoldnierskom tábore, kde sa každý sústredil na momentálne výhody, pretože nik nevedel, či sa dožije ďalšieho východu slnka. A na rozlúčku už padlo len dovidenia na Rytierskych slávnostiach Košice 2002.
Autor: Martina CSERGOOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.