rokovania do konca roku 2002. Zároveň ako cieľ stanovila, že by sa mali zúčastniť na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2004 ako plnoprávni členovia.
"Proces rozšírenia je nezvratný... Za predpokladu, že pokrok k splneniu vstupných kritérií bude pokračovať nezmenšeným tempom, cestovná mapa by mala umožniť ukončiť rokovania do konca roku 2002 pre tie kandidátske krajiny, ktoré budú pripravené. Cieľom je, že by sa mali zúčastniť na voľbách do EP v roku 2004 ako členovia," uvádza v záveroch summitu, ktoré dnes schválili šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky.
Švédsky premiér Göran Persson označil závery summitu za "veľmi silný signál" kandidátskym krajinám. Zdôraznil najmä nezvratnosť procesu rozširovania a vyhlásenie, že nové krajiny by sa mali zúčastniť na voľbách do EP v roku 2004 ako členovia.
Pozorovatelia sa zhodujú, že ide na jednej strane o veľký krok vpred a posun oproti Nice, kde EÚ iba vyjadrila nádej, že sa nové krajiny budú môcť zúčastniť na budúcich voľbách do EP, ale zároveň upozorňujú, že signál kandidátom je podmienečný a hlavná zodpovednosť za to, či sa ambiciózne ciele podarí naplniť, ostáva práve na kandidátoch.
Práve to umožnilo, aby s navrhovaným textom nakoniec súhlasilo Nemecko i Francúzsko, ktoré sa najskôr postavili proti stanovovaniu akýchkoľvek termínov. Nemecký kancelár Gerhard Schröder označil dohodnutú deklaráciu za "cieľovú úlohu", ale termín rozširovania nebol podľa neho pevne stanovený. Či sa cieľ podarí splniť, uvidíme, citovali kancelára nemecké zdroje.
V každom prípade sa však termíny možného ukončenia rozhovorov v roku 2002 a vstupu nových krajín v roku 2004 objavili prvýkrát v záveroch rokovania Európskej rady. V prípade ideálneho scenára by najlepšie pripravené kandidátske krajiny uzavreli rokovania pred koncom budúceho roku, rok 2003 by patril ratifikácii prístupových protokolov, začiatkom roku 2004 by sa tieto krajiny stali riadnymi členmi EÚ a v júni 2004 by sa ich občania zúčastnili na voľbách do EP.
EÚ v záveroch privítala výrazný prielom dosiahnutý v prístupových rokovaniach počas švédskeho predsedníctva. Lídri EÚ prisľúbili, že počas nadchádzajúceho belgického a španielskeho predsedníctva bude únia naďalej dodržiavať cestovnú mapu s nezmenšenou intenzitou.
Autor: Göteborg (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.