štruktúre spoločnosti, aby zabezpečili jej efektívnejší chod. V drvivej väčšine prípadov má však tento proces za následok aj čiastočnú redukciu zamestnancov, čiže prepúšťanie. Nám sa ozvali nespokojní zamestnanci spoločnosti Keramika. Tí vytváranie nových dcérskych spoločností vnímajú najmä tak, že prechodom zamestnancov z jedného subjektu do iného sa vytvára priestor pre ich prepúšťanie.
Ľudia, ktorí nám z Keramiky volali, majú pocit, že niektoré časti podniku sa súčasné vedenia snažia umelo doviesť do problémov, aby ich následne za čo najnižšiu cenu oni sami kúpili. Podľa nich by sa tak malo stať napríklad pri spoločnosti Keramont, ktorá spadá pod Universal Service či v prípade Keramoservisu. Dôkazom toho, že umelo chcú doviesť prevádzky do problémov, má byť napríklad odďaľovanie podpisu zákazky s istým štátnym podnikom. V snahe získať stanovisko k pochybnostiam zamestnancov sme o vyjadrenie požiadali predsedu Predstavenstva spoločnosti Keramika Miroslava Mackulína a konateľku spoločnosti Universal Service Agnesu Klimovú.
Miroslav Mackulín v úvode vysvetlil doteraz uskutočnenú transakciu. Belgická spoločnosť Carmeuse od VSŽ odkúpila stopercentný podiel v Keramike a 67-percentný podiel v spoločnosti Dolomit. Už pri samotnej kúpe sa Belgičania nijako netajili tým, že majú záujem iba o výrobu vápna a že ostatné aktivity pôjdu na odpredaj. V súlade s týmito ich zámermi došlo začiatkom tohto roku k rozdeleniu spoločnosti Keramika na tri spoločnosti Carmeuse Slovakia s orientáciou na ťažbu a spracovanie vápenca, Universal Service zameraný na výmurovky, servis a údržbu a Refractory Slovakia, ktorá prevzala výrobu žiaruvzdorného materiálu. Všetky záväzky a pohľadávky ostali na materskej Keramike, na nové spoločnosti prešiel majetok a aktivity. Hlavným zákazníkom spoločností ostáva U. S. Steel Košice.
Domnienky zamestnancov, že členovia vedenia mali záujem participovať vlastnícky v nových firmách, podporuje aj to, že v obchodnom registri sa dočasne v týchto firmách uvádzali medzi spoločníkmi aj ich mená. "V súčasnosti však už všetky tri spoločnosti majú jediného vlastníka Keramiku, stopercentne kontrolovanú a vlastnenú Belgičanmi. Skutočnosť, že tam boli pôvodne mená niektorých členov vedenia, vyplýva z toho, že Belgičania nás požiadali o vytvorenie poradenskej skupiny, ktorá mala zabezpečiť vytvorenie nových troch firiem. Založili sme ich ako fyzické osoby s tým, že ich neskôr odkúpila Keramika. Tento model sa prijal preto, lebo registrácia nových firiem nejaký čas trvá a inak by sa to nebolo stihlo," vysvetlil M. Mackulín.
Zaujímalo nás, aký ďalší osud čaká Universal a Refractory, ktoré si Belgičania zrejme nechcú nechať. Budú sa predávať obidve spoločnosti vcelku alebo bude ešte nasledovať ďalšie rozčleňovanie pred následným predajom?
"V tomto štádiu je to ťažké povedať. V súčasnosti už prebiehajú nejaké rokovania s veľkými producentmi, ako domácimi, tak aj zahraničnými, ale konkrétne ešte nie je nič. O spôsobe a forme predaja rozhodnú belgickí majitelia," odpovedal M. Mackulín.
Prichádza teda do úvahy možnosť, že sa o niektorú časť majetku budú uchádzať členovia súčasného vedenia?
"Vylúčiť sa, samozrejme, nedá nič, do tendra sa môže prihlásiť každý. Túto možnosť však nepokladám za pravdepodobnú, na žiadnom fóre sa o ničom podobnom nikdy nehovorilo," dodal.
V súvislosti s prepúšťaním uviedol, že koncom minulého roku Keramika zamestnávala 1081 zamestnancov. Delimitáciou prešlo do spoločnosti Carmeuse Slovakia 262, do Refractory Slovakia 334 a do Universal Service 407. Zvyšní ľudia prešli do už odpredanej spoločnosti Dlažba. Počas prvých troch mesiacov tohto roku v rámci reštrukturalizácie, keď pôsobila v Keramike renomovaná poradenská firma EPI, s cieľom optimalizácie riadiacej a organizačnej štruktúry došlo aj k racionalizácii technologických postupov, čím sa niektorí zamestnanci stali nadbytoční. Zo spoločnosti Carmeuse postupne odišlo 26 zamestnancov, z Refractory bolo prepustených 34 a z Universal 8 zamestnancov. K prvému aprílu bola vytvorená ďalšia dcérska spoločnosť Keramoservis, s. r. o., ktorej spoločníkmi s rovnakým podielom sú Refractory a Universal. Do tejto firmy prešlo 159 zamestnancov a bude vykonávať najmä údržbárske práce pre všetky tri dcéry Keramiky.
Prípadnú snahu niektorých ľudí pripraviť si pôdu pre následné odkúpenie aktivít zlým hospodárením podľa zástupcov Keramiky vylučuje kontrola Belgičanov nad samotnou Keramikou a jej dcérskymi firmami. Spoločnosť holdingového typu prijala za svoj nemecký model riadenia, kde má výrazne posilnené kompetencie dozorná rada, v ktorej sú zastúpení vlastníci.
Čo sa týka spomínanej zákazky, ktorej podpis sa podľa zamestnancov neodôvodnene odďaľuje, ako povedala A. Klimová, pravda je, že rozhodnutie o tom, že v tendri uspeli, už je na svete dlhšie. Výsledky tendra však musela potvrdiť ešte dozorná rada príslušného štátneho podniku, čo sa stalo až tento týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.