úrad o dočasné zverenie dieťaťa do vašej starostlivosti, pokým o pestúnskej starostlivosti nerozhodne súd na váš návrh. Obidve formy zverenia dieťaťa vám dávajú nárok na štátne príspevky poskytované rodinám s deťmi (napr. rodičovský príspevok, prídavky na deti, opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa v PS a odmenu pestúna). Taktiež máte nárok na materskú dovolenku, ak spĺňate zákonné podmienky. Na záver sa žiada dodať, že kým predosvojiteľská starostlivosť je zo zákona povinná, dočasné zverenie dieťaťa do vašej starostlivosti, pokým o pestúnskej starostlivosti nerozhodne súd, dáva možnosť preklenúť obdobie čakania na súdne rozhodnutie tak, aby dieťa nemuselo čakať v detskom domove a mohlo byť aj materiálne zabezpečené. Iste vás zaujíma, akou formou sa môžete s dieťaťom stretnúť a čo pre to môžete urobiť. Máte byť aktívni alebo máte čakať doma, kým sa vám niekto ozve? Rozhodujúcou vecou je to, aké sú vaše očakávania a predstavy o dieťati. Pokiaľ máte záujem adoptovať si dieťa maličké, úplne zdravé, bielej pleti, je nutné, aby ste rešpektovali poradovník a čakali, kým sa vám ozve okresný úrad alebo dojčenský ústav. Ak je vaša predstava o dieťati menej vyhranená alebo nevyhranená, je možné, aby ste boli aktívni pri kontaktovaní sa s konkrétnym dieťaťom. Máte možnosť kontaktovať sa s detskými domovmi a ďalšími inštitúciami, o ktorých sme sa zmienili. Riaditeľ inštitúcie vám povie o situácii v zariadení. S odborom sociálnych vecí okresného úradu udržujte aktívny kontakt.
Ako prebiehajú prvé kontakty s dieťaťom?
O tom vás bude inštruovať riaditeľ inštitúcie, z ktorej si budete brať dieťa. V jednotlivých inštitúciách sa môžete stretnúť s rôznou praxou, ktorá závisí od skúseností a názorov pracovníkov. Pokúsime sa opísať najbežnejšiu prax. Dôležitú úlohu v tom hrá vek dieťaťa. Ak je dieťa maličké, povedzme do troch rokov, môžete predpokladať nasledujúci priebeh. Pracovník zariadenia vám poskytne informácie o dieťati, možno vám umožní sa s ním stretnúť a dá vám istý čas na premyslenie. Máte právo dostať komplexné informácie o pôvode, zdravotnom a psychickom stave dieťaťa i jeho právnom postavení. Ak sa rozhodnete, že si dieťa vezmete, pravdepodobne sa s ním stretnete ešte na pôde zariadenia a potom si ho vezmete domov na tzv. hosťovský pobyt. Zrejme sa najprv dohodnete na kratšom období, ktoré sa môže postupne predlžovať. Skôr než si dieťa odveziete domov prvýkrát, je dôležité si to veľmi dobre premyslieť a zvážiť všetky okolnosti. Je nutné brať do úvahy, že dieťa sa v tomto veku veľmi rýchlo naviaže na kohokoľvek a nie je možné mu vysvetliť, že sa musí vrátiť. Aj keď sa hosťovské pobyty chápu ako skúšobné obdobie, nie je to v tom zmysle, že skúšobne vystriedate niekoľko detí, kým sa pre niektoré rozhodnete. Skôr než dieťa odveziete domov prvýkrát, je dôležité si to veľmi dobre premyslieť a zvážiť všetky okolnosti. Do tohto procesu môžete zahrnúť odborníkov, ktorým dôverujete. Ak ide o dieťa staršie, celý proces je obdobný ako pri malom dieťati, ale treba brať do úvahy vôľu a vyjadrenie samotného dieťaťa. Teda je dôležité, aby dieťa k vám do rodiny chcelo ísť. Pri deťoch, ktoré sú školopovinné, je možné využiť na hosťovské pobyty len víkendy a voľné dni, čo môže byť istým obmedzením. Deti, ktoré prežili v detskom domove viac rokov, si na toto prostredie nutne zvykli a dá sa predpokladať, že niektoré z nich odmietnu ísť do rodiny. Prostredie rodiny bude pre nich nové, neznáme, neprirodzené. Vždy je dôležité vnímať a rešpektovať potreby a požiadavky dieťaťa. Ak sa váš vzájomný vzťah s dieťaťom bude dobre vyvíjať, prirodzene budú vaše stretnutia častejšie a budú sa predlžovať. Tak ako vy prežívate alebo budete prežívať pocity neistoty, nesmelosť, tak aj dieťa prežíva neistotu či nedôveru. Tak ako sa po stretnutí s konkrétnym dieťaťom budú zreálňovať vaše predstavy o ňom, tak si dieťa bude zreálňovať predstavy o vás budúcich možných rodičov. Hovoríme tomu adaptačná fáza, alebo prispôsobovanie čas vzájomného zvykania si na seba.
- pokiaľ nemáte istotu (napr. z právneho hľadiska), že dieťa u vás bude môcť ostať, nenaväzuje ho na seba,
- počas adaptačnej fázy deti vyjadrujú svoju neistotu aj zlosťou alebo agresiou. V žiadnom prípade ho netrestajte a nehovorte mu: "Ak neprestaneš, vrátime ťa do domova!" Touto cestou dosiahnete to, že dieťa bude naďalej prežívať neistotu a naďalej sa bude prejavovať negatívne. Ak vám dieťa povie napríklad: "Ty si zlý, nemám ťa rad" , v skutočnosti sa chce opýtať: "Máš ma rád, môžem ti dôverovať?
- tak ako je dôležité prežívať lásku, tak je dôležité cítiť sa bezpečne. Dieťa prežíva bezpečie tam, kde sú jasne dané hranice a pravidlá hry. Preto je dôležité od začiatku jasne určiť čo je dôležité, čo je dovolené, čo je nebezpečné, čo neprijímame, čo oceňujeme.
- dajte dieťaťu čas, aby si zvyklo najprv na vás, rodičov, prípadne nových súrodencov. So širšou rodinou a priateľmi ho zoznamujte neskôr a postupne. Dieťa potrebuje čas, aby spoznalo "svojich ľudí" a svoje "doma". Ak sa chcete so svojimi známymi stretnúť, radšej ich pozvite k vám, akoby ste mali ísť na návštevu do prostredia, ktoré je pre dieťa úplne neznáme.
Ešte trochu zákona
Hovorili sme o tom, že detský domov vám môže dieťa dať najprv na návštevný pobyt. V prípade, že ste sa rozhodli osvojiť si dieťa , ktoré má nariadenú ústavnú výchovu, je potrebné požiadať súd o zverenie dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti. Ak dieťa nemá nariadenú ústavnú výchovu, o predosvojiteľskej starostlivosti môže rozhodnúť zariadenie, v ktorom sa dieťa nachádza. Predosvojiteľská starostlivosť musí trvať najmenej 3 mesiace. Po uplynutí tejto lehoty môžete dať návrh na súd o osvojenie dieťaťa. Ak ste v tomto článku našli podanú ruku, podajte ruku opustenému dieťaťu. Ak sa pri tom budete cítiť ťažko alebo neisto, môžete sa obrátiť aj na nás. Ak budete prežívať radosť zo svojho rodičovstva, podeľte sa s inými.
M. Szobonyová, Detský domov Tornaľa
Autor: Rožňava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.