starších jedincov prejavuje znížením imunitnej reakcie, hnačkou a reprodukčnými poruchami. Testy uskutočnilo Laboratórium génových manipulácií (LGM) v Košiciach, pričom využilo najmodernejšie techniky, ktoré umožňujú prečítať genetickú informáciu vírusu.
Ako pre agentúru SITA povedal vedúci LGM Štefan Vilček, genotyp 2 vírusu BVDV spôsobuje úhyn mladých zvierat a aj poškodzuje plody v tele kráv. Zatiaľ nie sú dôkazy, že by sa ochorenie prenieslo aj na človeka. Vírus sa prenáša viacerými cestami, z matky na plod a šíri sa tiež pri umelom oplodnení. Eliminovať prenos nebezpečného vírusu možno v prvej fáze zamedzením predaja či presunu kráv zo stáda, v ktorom sa ochorenie potvrdilo. Situáciu na Slovensku komplikujú chýbajúce špecifické diagnostické testy a chýbajúca vakcína.
Výskyt genotypu 1 vírusu BVDV je v chovoch na celom svete bežný a jeho klinické prejavy sú pomerne vzácne. Genotyp 2 vírusu BVDV identifikovali vedci začiatkom 90. rokov v USA a Kanade. Nedávno ho po prvýkrát potvrdili aj v chovoch v Belgicku a Nemecku. Košické LGM nový genotyp vírusu zatiaľ potvrdilo u jediného chovu na Slovensku a aj v dvoch chovoch vo Francúzsku a Rakúsku, kde sa však na rozdiel od Slovenska u zvierat neprejavili klinické príznaky ochorenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.