tentoraz vskutku unikátna. Vo vitríne tróni vypreparovaná vydra riečna. Na prvý pohľad nič zvláštne. Na skle však okrem obyčajných popisiek o charakteristike a zyvykoch zvieraťa nahmatáte Brailovo písmo a plastický obrázok tohto kriticky ohrozeného cicavca. Navyše si nevidiaci návštevník môže nahmatať aj originály odliatkov jej drobných stôp v rozličných situáciách, pri behu, chôdzi, alebo skoku.
Vybraný exponát takto dotvoril Prof. Róbert Hončariv DrSc. z Prírodovedeckej fakulty, ktorý sa už päť rokov zaoberá projektom originálnych učebných pomôcok a kníh pre neviadiacich, určených na interaktívne sprístupnenie sveta živej prírody. Prvá vyšla v levočskom vydavateľstve v 97-om roku pod názvom Spoznaj aj ty krásy rastlín. Toho roku pribudne Atlas vôní.
"Snažíme sa totiž takto aktivizovať nielen pasívne vnímanie obrazu, ale aj istú činnosť. Obrázky rastlín budú mať príslušnú vôňu. Nevidiaci ich najprv musia odsúhlasiť a vyskúšať si, či ich vnímajú. Až potom ich zaradíme do knihy," priblížil prácu Róbert Hončariv.
Muzeálne vitríny pre nevidiach sú podnetným nápadom.
"Zistili sme dokonca, že oslovujú aj vidiacich, lebo vnímajú prakticky problém zrakovo postihnutých ľudí.
Takáto časť by mohla byť v každom múzeu. Dá sa povedať, že v Košiciach je podobná expozícia po prvý raz," uviedol Róbert Hončariv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.