dnes po zrátaní takmer všetkých hlasov oznámila, že proti zákonu sa vyslovilo 72,4 percenta, za hlasovalo 26,4 percenta voličov. Na referende sa zúčastnilo asi 35 percent oprávnených voličov.
Najväčšiu podporu zákon získal medzi obyvateľmi Ľubľany a prístavného mesta Koper. Za zrušenie práv slobodných žien na umelé oplodnenie sa zasadzovala hlavne katolícka cirkev, hlasy proti umelému oplodneniu boli výrazné aj medzi liberálmi a ľavičiarmi.
Nejednotnosť vládla aj v odborných kruhoch a proti rozšíreniu práva na umelé oplodnenie pre slobodné ženy sa vyslovili aj viacerí poprední gynekológovia. Konzervatívci presadzovali názor, že každé dieťa musí mať identifikovateľného otca, čo vyvolalo viacero verejných polemík o kvalite rodín bez otcov.
Právo na umelé oplodnenie bolo v Slovinsku, vtedy súčasti Juhoslávie, zavedené v roku 1979. Možnosť slobodných žien na umelé oplodnenie zrušila v roku 2000 dočasná vláda Andreja Bajuka. V apríli tohto roku však parlament pomerom hlasov 43 ku dvom novelu zrušil. Okrem toho umožnil dovoz spermií do Slovinska, keďže v krajine nie je dostatočný počet darcov.
O predložení otázky zákona do referenda parlament neskôr rozhodol na základe žiadostí viacerých poslancov centristicko-pravicovej väčšiny, ako aj opozičných zákonodarcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.