úrad a živnostenský odbor okresného úradu. Keďže od 1. júla už úrad práce tieto akcie nebude zastrešovať, v týchto dňoch zorganizoval posledný výjazd. Ich kroky a postupy mapoval Spišský denník.
Stretli sme sa vo štvrtok ráno, na úrade práce. Nikto z nás vopred nevedel, ktorým smerom pôjdeme. "Všetky bližšie údaje o firmách prezradíme až krátko pred odchodom. Takto sa istíme voči úniku informácií," vysvetľuje vedúci oddelenia kontroly a sťažností OÚP Jozef Hatala. V ten deň išli do terénu dve skupiny. Jedna smerovala do Spišských Tomášoviec a na Čingov, druhá do Krompách a do Sloviniek. Úrad práce totiž dostal "echo", že v tamojšej vinárni sa robí načierno. "Kontroly sme podnikali buď na základe anonymných oznámení, alebo sme si firmu sami vytypovali," informoval o postupoch kontrolór úradu práce Viktor Šebest. Keďže v letnej turistickej sezóne mnoho podnikateľov poskytujúcich ubytovacie a reštauračné služby zamestnáva posily bez zmlúv, posledná previerka bola zameraná aj na nich.
Jedna zo skupín teda navštívila aj Penzión Piller Kaštieľ v Krompachoch. Trojčlenná delegácia v sprievode policajta, ktorá chcela hovoriť len so štatutárnym zástupcom a vopred neprezradila prečo, vyzerala skutočne záhadne. Šéf však nebol prítomný, a tak sa začala tortúra zháňania a čakanie. "S týmto sa stretávame dosť často. Brzdí nás to, no nemôžme to ovplyvniť. Každý zamestnávateľ by mal mať zástupcu, ktorý prípadne predloží doklady. Vo veľkých firmách, je to iné, no drobní podnikatelia sa však zväčša o všetko starajú sami," poukázal na okolnosti, ktoré ich prácu komplikujú, V. Šebest. V tomto prípade však situácia bola jednoduchšia, pretože majiteľ, Ján Kovalčík, bol práve na ceste do penziónu. "U mňa čierne duše nie sú. V lete zamestnávam len dve recepčné a upratovačku. Myslím si, že dnes sú peniaze pre podnikateľov príliš vzácne na to, aby riskovali, že z nich budú musieť zaplatiť pokutu," povedal známy podnikateľ. Na druhej strane pripustil, že odvodová zaťaženosť je taká veľká a mnohí sa snažia ušetriť tak, že zamestnávajú bez zmlúv. Previerka v penzióne však potvrdila majiteľove slová a neodhalila porušenie zákona.
Rovnaká situácia vládla aj v Slovinkách. Dopoludnia vo vinárni pracoval len jeden muž, ktorý povinnosti čašníka a výčapníka vykonával na základe pracovnej zmluvy na polovičný úväzok. Anonymné oznámenie o čiernej práci sa teda nepotvrdilo.
Nelegálne zamestnávanie neodhalila ani druhá skupina. "Problém je v tom, že kontrolujeme ľudí, ktorí sú v tom čase na pracovisku. Keďže pracovné zmluvy bežne so sebou nemajú, majiteľ ich musí dodatočne predložiť. Či budú pravé, to nemôžeme dokázať," ozrejmil druhý kontrolór RSDr. Ladislav Styk. Všetci zainteresovaní si pritom pochvaľovali praktiky, ktoré sa používajú na "Západe". Tam pracovná polícia obkľúči podnik a každý, kto je tam sa musí preukázať patričným dokladom.
Všetko teda nasvedčuje tomu, že už je na čase pritvrdiť a zmeniť legislatívu tak, aby tí, ktorí ju porušujú za to riadne pykali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.