lekára, pri počúvaní rádia, v televízi. Zopár pohľadov do kuchyne reklamy občas nezaškodí
Semtex vytiahol do bitky proti Redbullu za pomoci BSE
Do dejín reklamy sa zapísala marketingová bitka medzi spoločnosťami Pepsi-Cola a Coca-Cola zlatými písmenami.
História tejto vojny sa začala písať v 60-tych rokoch. Chvíľami víťazila Coca a potom zas žala úspechy Pepsi. Kým s pohárom CocaColy v ruke populárny herec Bill Cosby vyzýval: Aj keď nie ste jedničkou, vy sami viete čo chcete piť. Michael Jackson vytiahol pod hlavičkou Pepsi na turné podporujúce album Thriller, kde predviedol po prvý raz predviedol slávny mesačný tanec. Pepsi zaň zaplatila astronomických 5 miliónov dolárov. Nevadilo ani, že samotný Jackson Pepsi nepil.
A zaujímavé sú aj Pepsi verzus Coca porovnávacie reklamy.
Šot Pepsi napríklad zobrazil dvoch starších mužov, ktorí sedeli na lavičke v parku a rozprávali sa. Jeden z nich, zarytý vyznavač Cocy, narieka: Musí to byť veľmi silný dôvod, kvôli ktorému zmenili receptúru jeho obľúbeného nápoja. "Naozaj silný," odpovedá jeho prísediaci, upíjajúc si slastne z fľaše Pepsi.
Takéto porovnávacie reklamy boli u nás, na rozdiel od susedných Čiech, tabu. Od 1. mája však novelizovali zákon o reklame.
Ako prvý do bitky vytiahol Semtex. Prvou lastovičkou sú tričká s obrázkom hore nohami ležiacej kravy. Je nad ňou text: "BSE dáva krídla", evokujúci známy reklamný slogan Redbullu. Pod ním hlásajú vetu: Semtex oživuje. Žeby sa začala na marketingovom poli nová vojna? Zaujímavé je, že podobne ako Coca a Pepsi, majú obidva produkty takmer rovnaké zloženie, rozdiel je iba iba v množstve cukru.
Imidž je našim politikom nanič ?
O marketingu v politike sa u nás hovorí iba v posledných desiatich rokoch. Živý sa ním aj Fedor Flašík, momentálne marketingový poradca strany SMER. Tomuto fenoménu sa venuje od roku 1992. Vtedy sa zúčastnil volieb v Rakúsku, kde mal možnosť sledovať volebný tím Rakúskej ľudovej strany, podieľal sa na volebnej kampani HZDS.
Slovensko je podľa neho v tomto smere pole neorané, hoci ako futbalu, aj reklame sa u nás rozumie každý. A ľudí, ktorí sa zaoberajú politickým marketingom je strašne veľa. Každá politická strana má svoju agentúru.
"Žiaľ, u nás sa to zužuje len na výrobu nejakých plagátov, alebo televíznych spotov. Politický marketing na západe je o niečom úplne inom. Pred vstupom do politiky by si mal každý odskúšať, či vôbec na to má. Či sa vie vyjadrovať, či dobre vyzerá, či vie zaujať a má určitú charizmu. U nás je to naopak. Všetci sa strčia do politiky a potom rýchlo chcú aby z nich niečo rýchlo niekto urobil. A keď niekto nie je talentom, nedá sa s ním ani pri najväčšej vôli nič urobiť. Keby si napríklad taký Jaroslav Wolf zobral sto imidžmejkrov, neurobíte z neho nič, len vlka, ktorý vie piecť. Rovnako sú nepoužiteľné postavy na robenie politikov, napríklad taký Šebej, alebo Langoš," tvrdí Fedor Flašík.
Talentované typy sú podľa neho Mečiar, Fico a do určitej miery to bol aj Peter Weiss. Ten mal vraj pekný nástup, ale potom si to celé pokazil. Prirodzených talentov na našej politickej scéne je vraj ako šafránu. Celkom sa stratil, výrazné osobnosti chýbajú.
Ako by podľa Flašíka vyzerať prirodzený talent v politike? "Musí byť vzdelaný, mať výzor, musí vedieť zrozumiteľne formulovať veci a byť ambiciózny, musí chcieť vyhrať. Musí mať charizmu ale musí sa naučiť počúvať. Veľmi dôležité je aby si ľudia dali poradiť. Aby si nemysleli, že majú patent na všetko. Nestačí ani perfektný výzor a obliekanie. Hoci, samozrejme ide o dôležitú vec, ale mala by byť až na druhom mieste. Zoberte si napríklad takého Mjartana, je to výborne oblečený, ostrihnaý, opálený, šarmantný, žoviálny muž, ale jeho politický úspech sa rovná jedno percento. Robili sme spolu na prezidentskej kampani, poznám ho dobre. Nie je to vo výzore. Človek musí byť niečom skutočný odborník," hovorí Fedor Flašík.
Chyby však občas robia aj samotní imidžmejkri. V čerstvej pamäti máme poslednú kampaň HZDS, slávnostné otváranie jediného jazdnéhu pruhu diaľníc, návštevy mladého Belmonda, Schifferovej, Cardinalovej, či Depardieua. Takéto eskapády, pri ktorých obyčajný ľud, namiesto obdivu škrípal zubami, mali za následok prepad preferencií o niekoľko percent. Nápad skrsol v hlave Alexandra Rezeša, ktorý pôsobil v centrálnom volebnom tíme HZDS. "Napísal som Mečiarovi, že s týmto nesúhlasím, ale odpovedal mi: Keď nás odmietli naši umelci, podporia nás v zahraničí. Takto to aj dopadlo. Jednoducho, naša politická scéna je neuveriteľné panoptikum postáv konajúcich na základe nejakého zlého scenára, kde nikto nepozná autora a všetci sa len bezducho snažia, ako nejaké marionety," konštatuje Fedor Flašík.
Keď reklama mystifikuje
Filmový kanál HBO sa v žiadnom prípade nestotožňuje s nasledujúcimi materiálmi, ktoré súvisia s uvedením koncertu skupiny Lucie na HBO," hlásal materiál v istom časopise. Ďalej sa v ňom uvádzalo, že sa skupina nedisciplinovane nedostavila na dohodnuté fotografovanie. David Koller údajne tvrdil, že práve musel opraviť u susedov v ich nájomnom dome výťah, Robert Kodym relaxoval v brdskom polesí a stratil pojem o čase, P. B. Ch. ´na ceste z K. V. zdochol motor, musel preto využiť Č. D. a dorazil až v U. T.´ a Michal Dvořák si zas pri cvičení na peck-desku v skrčení upažmo s nadhmatom natrhol deltové svalstvo.
Nejde o prvú dokonale premyslenú marketingovú mystifikáciu v súvislosti so skupinou Lucie. Podobným bolo stiahnutie z vysielania Novy vraj kontroverzného videoklipu Filipa Renča k pesničke Medvídek z Bogoty. Neskôr sa k tomuto ťahu priznal režisér otvorene. "Všetko zlé je na niečo dobré," tvrdia optimisti, ale v reklame ide priam o zaklínaciu formulku. Mimochodom, na tej mystifikácii niečo pravdy bude, keďže pri slovenskom turné Lucie padali čudné zákazy uverejňovania fotografií chlapcov z kapely bez ich autorizácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.