s názvom Pacientka po dialýze zomrela na otravu krvi. Informácie epidemiologičky Štátneho zdravotného ústavu vo Vranove nad Topľou Valérie Sládekovej poukazujú na to, že k sepse došlo po zavedení katétra pri pravidelnej dialýze.
"Pacientka k nám bola prijatá s kaválnou sepsou, ktorú sa nám nepodarilo odstrániť," uviedla na margo prípadu riaditeľka vranovskej nemocnice s poliklinikou Beáta Pacanová. Pacientka, ktorej meno nám riaditeľka podľa medicínskej morálky odmietla prezradiť, bola do Vranova podľa miestnej príslušnosti preložená z prešovskej urológie.
Dialýzu, kvôli ktorej jej bol do tela zavedený katéter jej však robilo dialyzačné centrum Fénix s. r. o., so sídlom vo vranovskej nemocnici. Keďže nám riaditeľka nemocnice Pacanová potvrdila, že po dlho trvajúcej dialýze, počas trvania ktorej zostáva katéter stále v tele pacienta, môže vzniknúť infekcia oslovili sme vedenie Fénixu.
Konateľ a primár dialyzačného centra Juraj Klimčík nám odmietol o svojej mŕtvej pacientke a jej liečbe čokoľvek povedať. Ako povedal, laickú verejnosť je zbytočné v tejto veci informovať, "aj tak tomu nikto neporozumie." Podrobné informácie je Juraj Klimčík ochotný podať akurát rodinným príslušníkom a orgánom činným vo vyšetrovaní. Nikto z nich sa však podľa neho doposiaľ o podrobnosti nezaujímal. Primár Klimčík potvrdil iba to, že dialýzu pacientke robili vo Fénixe, "z našej strany nedošlo k žiadnej chybe," tvrdí.
Hoci riaditeľka nemocnice Pacanová nepoznala bližšie skutočnosti prípadu, uviedla, že sepsa je veľmi náročné ochorenie. Ak sa z nej niekoho podarí dostať je to skôr podľa nej výnimočný úspech lekárov. Jednou známou bola minuloročná záchrana slovenského prezidenta Rudolfa Schustera v Rakúsku. Práve u dialyzovaných pacientov je riziko vzniku sepsy podľa Beáty Pacanovej mimoriadne veľké. Poznamenávame, že napriek tomu sú nám známi pacienti, ktorí sa dialýze podrobujú trikrát v týždni a už vyše trinásť rokov.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.