hovoril najmä o štyroch zákonoch, ktoré sa predkladajú na schválenie. Podľa jeho slov, sú nepremyslené a vzďaľujú sa od občanov. Ako uviedol, ide o dlhodobú snahu presunu správnej agendy, teda vybavovanie cestovných dokladov, občianskych preukazov a dopravno-správnej činnosti z Policajného zboru SR na okresné a krajské úrady.
"Je to projekt osvedčený skúsenosťami zo zahraničia a z tohto pohľadu nemožno mať výhrady. Pripomínam, že delimitácia bude zložitá. Je tu aj otázka, či je teraz vhodná doba, keď v NR SR ešte nebola schválená koncepcia verejnej správy, keď ešte nie je schválený zákon o vyšších územných celkoch, keď nevieme koľko krajov bude a aký osud čaká okresné úrady," povedal v tejto súvislosti poslanec Sopko a dodal, že síce ide o systémový krok, ale nezladený so súčasnými podmienkami. Pritom zákon by mal platiť už od 1. júla 2002.
V druhom prípade išlo o koncepciu stabilizácie súdnictva, ktorú predkladá minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. "Ja naopak hovorím o destabilizácii pri návrhu na zníženie počtu krajských a okresných súdov, najmä tam, kde fungujú desaťročia. Zase tu nikto nebral do úvahy budúci počet krajov a hrozí neprehľadnosť. Ani tento návrh by nemal prebehnúť reformu," konštatoval Sopko.
Čarnogurského koncepcia totiž hovorí o zrušení štyroch krajských a desiatich okresných súdov, medzi nimi aj vo Svidníku a Starej Ľubovni. Upozornil pritom aj na fakt, že len pred niekoľkými rokmi sa do atomizácie súdov a prokuratúr investovali stovky miliónov korún a teraz sa navrhuje krok, ktorý si vyžiada zbytočné náklady. Napokon, termín realizácie predkladateľ nešpecifikoval.
Dotkol sa aj návrhu zákona o hasičskom a záchrannom zbore, ktorý pripravilo ministerstvo vnútra SR síce citlivo, ale keďže ide o zásadnú zmenu do kompetencií zboru požiarnej ochrany, podľa Sopka by sa malo ešte raz zvážiť vytvorenie špecializovanej štátnej správy, alebo aspoň vypracovať nová sústava ich vzájomného prepojenia tak, aby bola zachovaná doterajšia funkčnosť. Osobitnú pozornosť venoval návrhu zákona o vyšších územných celkoch (VÚC) a zákonu o voľbách do VÚC.
"Rokujeme so všetkými poslaneckými klubmi. S opozíciou aj koalíciou a hľadáme podporu pre naše pozmeňujúce návrhy. Budeme presadzovať model osem plus osem krajov, zmenu počtu volebných obvodov zo 106 na 79, čo súvisí s voľbou predsedov krajov v dvoch kolách. Som presvedčený, že prijatie nášho návrhu je reálne," konštatoval Sopko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.