že tieto sa znížili zhruba o 700 tisíc korún. Napriek tomu, od zdravotných poisťovní mesačne dostávame len sedem miliónov, čo je hlavným dôvodom neustáleho nárastu nášho dlhu," informovala nás riaditeľka Nemocnice s poliklinikou MUDr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku MUDr. Eleonóra Kovalčíková (na snímke). Podľa nej, aktuálna zadlženosť nemocnice je v súčasnosti na úrovni 40 miliónov korún. Ako uviedla, koncom mája to bolo ešte o päť miliónov viac. Finančný balík s takýmto objemom totiž nemocnica dostala na zníženie svojho dlhu voči Sociálnej poisťovni.
Napriek tomu, situácia v Kežmarku nie je ružová. Rezortný minister Roman Kováč chce do konca júna predložiť vláde materiál, podľa ktorého zanikne niekoľko "najslabších" nemocníc na Slovensku. Medzi tie ohrozené sa považuje aj NsP v Kežmarku. "Netrúfam si predpovedať, čo sa stane. Predpokladám však, vzhľadom na našu veľkú spádovú oblasť, že do spomenutého zoznamu jednoznačne nepatríme," povedala nám riaditeľka nemocnice, ktorá v uplynulom období prijala viacero úsporných opatrení. V Kežmarku sa znížil lôžkový fond o 70 postelí na súčasných 187 lôžok. Tento stav ale nie je definitívny. "Keďže v súčasnosti sa preferujú na úkor akútnych tzv. doliečovacie lôžka, ktoré sme tiež redukovali, dali sme si požiadavku adresovanú ministerstvu zdravotníctva na obnovenie činnosti tridsiatky takýchto lôžok," konštatovala riaditeľka zdôvodňujúc ich opodstatnenosť vzhľadom na skutočnosť, že momentálnym trendom v zdravotníctve je, aby pacient na akútnom lôžku strávil čo najmenej času a čo najrýchlejšie sa premiestnil na posteľ, ktorá má prívlastok "doliečovacia". "Prevádzkujeme síce agentúru domácej ošetrovateľskej služby, ale tá nemôže stačiť na všetko. V spádovej oblasti našej nemocnice žije približne 65 tisíc obyvateľov," konštatovala E. Kovalčíková a dodala, že v časoch, kedy bola nemocnica financovaná od tzv. lôžkodní, v tej kežmarskej sa ročne odliečilo okolo deväťtisíc pacientov. Teraz, pod vplyvom viacerých okolností, sa ich počet podarilo znížiť, ale len o tisícku. Podľa nej to znamená, že ani opatrenia prijaté v súvislosti s finančnou podvyživenosťou slovenského zdravotníctva nemajú výraznejší vplyv na reálnu chorobnosť ľudí v regióne Kežmarku a Zamaguria.
Na našu otázku, ako vníma nedávno odsúhlasené zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov odpovedala: "K riešeniu problémov rezortu by sa malo pristúpiť komplexne. Zvýšenie platov je len jedným z požadovaných opatrení. Navyše, o finančné rezervy sa musia postarať samotné zdravotnícke zariadenia. Len u nás to bude mesačne predstavovať nárast výdavkov o 1,3 milióna korún," uviedla riaditeľka nemocnice sa dodala, že so zvyšovaním platov síce súhlasí, zároveň však vyslovila pochybnosť so správnosťou načasovania tohoto opatrenia k 1. júnu tohoto roku. Navyše, táto úprava doteraz nebola zverejnená v zbierke zákonov, čo vyvoláva minimálne rozpaky. Ako uviedla na záver, s prepúšťaním zdravotníckeho personálu ani ďalším znižovaním stavu lôžok sa v Kežmarku nepočíta. Podľa nej, uplatnené úsporné ekonomické opatrenia tu už siahli na reálne dno možností nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.