jazykov. Zo 124 prítomných hlasovalo za 71 poslancov, proti bolo 46 a zdržali sa šiesti poslanci. Po vyslovení súhlasu s chartou prerušil predsedajúci schôdze Igor Presperín včerajšie rokovanie pléna.
Slovensko je treťou krajinou po Maďarsku a Slovinsku z 12 kandidátskych krajín usilujúcich o vstup do Európskej únie (EÚ), ktorá ratifikovala tento dokument. Cieľom tohto medzinárodnoprávneho dokumentu, ktorý nadobudol platnosť v marci 1998, je vytvoriť podmienky na zachovanie, rozvoj regionálnych alebo menšinových jazykov v oblasti vzdelávania, súdnictva, štátnej a verejnej správy, médií, kultúry, hospodárskeho a spoločenského života a cezhraničnej spolupráce. SR dokument podpísala tento rok 20. februára v Štrasburgu.
Najkratšie vystúpenie šesť sekúnd mal poslanec za HZDS Jozef Tarčák. Počas tohto času konštatoval, že charta je zlá a je proti občanom. V rozprave, v ktorej vystúpili prevažne opoziční poslanci, zazneli vyhlásenia, že konečným cieľom SMK je dosiahnuť aj ratifikáciou tohto dokumentu autonómiu južného Slovenska. Charta je podľa opozície dielom vicepremiéra Pála Csákyho a povýšenie maďarčiny na druhý štátny a úradný jazyk považujú za hrubý zásah do života tejto krajiny, ktoré prinesie so sebou zvýšenie napätia medzi obyvateľstvo.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.