Pre riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciah to obnáša vykúzliť, alebo niekde ušetriť, zhruba osem miliónov mesačne. Ako ich možno získať, prezentoval MUDr. Róber Roland na včerajšom stretnutí s pracovníkmi.
Náklady nemocnice predstavovali v apríli viac ako 80 miliónov korún, pričom výdavky na mzdy tvorili čosi cez 40 percent. Po zvýšení platov by mali vzrásť na 51 percent, teda zhruba 41 miliónov mesačne. Keďže si to zariadenie v súčasnej ekonomickej situácii nemôže dovoliť, prichádzajú na rad škrty. A tie sa budú týkať predovšetkým personálnej oblasti.
Vedenie nemocnice sa rozhodlo, že prijme viaceré úsporné opatrenia - zníži sa počet zamestnaných dôchodcov (čím sa dá ale ušetriť iba necelých 350 tisíc korún), zredukujú sa osobné príplatky a pracovné úväzky viacerých zamestnancov, okrem toho prejdú lekári na dvojzmennú prevádzku. Spolu s prepustením neefektívnych pracovníkov (návrhy by mali dať vedúci jednotlivých pracovísk) a plánovanou úsporou na liekoch či znížení dĺžky hospitalizácie sa tým dá získať viac ako päť miliónov mesačne. Perspektívou je tiež zlúčovanie pracovísk a zlúčenie, resp. zrušenie niektorých funkcií. Za tieto vízie síce riaditeľ zožal po svojom hodinovom prejave zdvorilostný potlesk, medzi prítomnými v aule Lekárskej fakulty to však šumelo ako v úli. "A lekári sú opäť tam, kde boli," ozývalo sa rôznych strán. "A to nám ľudia závidia 45-percentné zvýšenie platov..."
Do následnej diskusie sa zapojilo šesť odvážlivcov, ktorí neváhali prezentovať svoj názor pred niekoľkými stovkami svojich kolegov a vedením nemocnice. Padlo viacero viac či menej relevantných poznámok - od tých, že "zvýšenie" platov predstavuje len mieru inflácie za posledné roky, cez konštovanie, že slovenské zdravotníctvo je dnes takmer na úrovni afrických štátov a keby si zdravotné poisťovne nestavali paláce, peňazí v rezorte by bolo viac, až po zbožné želanie, aby sa ministerstvo zdravotníctva stalo len kocepčným orgánom a o rozdeľovaní peňazí nech rozhoduje trh... Nech však zožali akýkoľvek aplauz, "šéfstvo" si ich mohlo iba vypočuť.
Peniaze navyše totiž rezort nedostane, aj keby sa rovno všetci riaditelia zdravotníckych zariadení hodili z trucu o zem. Takže aj keď nik nepopiera, že lekári a zdravotné sestry si za svoju zodpovednú a namáhavú prácu zaslúžia oveľa viac, hundraním na väčších či menších fórach nič nezískajú.
Nielen preto, že žijeme v krajine, kde je 20 percentná nezamestnanosť a kde krachujúce štátne podniky neodvádzajú za svojich zamestnancov odvody do príslušných fondov, ale najmä preto, že o potrebe transformácie zdravotníctva nestačí hovoriť. Predovšetkým pracovníci tohto rezortu by sa preto mali zasadzovať o to, aby sa aj v ňom konečne začala uplatňovať trhová ekonomika, pretože jedine trh dokáže vyriešiť všetky jeho boľačky. Dovtedy bude iba čiernou dierou, na ktorú budú nadávať rovnako pacienti, ako poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti.
Mimochodom, najväčší rozruch vyvolalo včera konštatovanie riaditeľa FNsP, že aj pracovníci nemocnice by sa mohli stať v budúcnosti jej veriteľmi. Zdesenie lekárov je pochopiteľné, predstava, že nedostanete svoju výplatu celú nemôže byť po srsti nikomu. No zdravotníci by neboli prví ani poslední. Aj preto by mali začať volať po zmene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.