ozbrojených síl sa ukazuje, že na to Slovensko nebude mať dosť peňazí.
"Objavuje sa nový pohľad na modernizáciu armády. Už teraz môžem povedať, že rôzne predstavy o 54 lietadlách toho, alebo iného typu, sme už opustili, tak isto ako predstavu o 400, alebo 300 tankoch," povedal minister obrany Jozef Stank. Slovensko bude mať podľa všetkých pripravovaných variantov techniky podstatne menej.
"Výrazne sa mení vzťah k profesionalizácii," tvrdí ďalej minister. Je možné, že sa skutočne rozhodneme pre plne profesionálnu armádu. Jej budovanie je drahé, ale po piatich rokoch je takáto armáda lacnejšia, ako armáda zložená z vojakov základnej služby. V apríli generál Cerovský tvrdil, že v roku 2007 by sme mali mať 60 percent profesionálov a že určitá časť armády bude vždy zložená z odvedencov.
"Tento mesiac budeme musieť uzavrieť etapu rozhodovania o variantoch," povedal o koncepcii Model 2010, ktorá má byť pripravená v septembri M. Cerovský. Ministerstvo vyberie spôsoby riešenia systému velenia, štruktúry ozbrojených síl, personálnej oblasti, výcviku a logistiky, všetko v spolupráci s luďmi s NATO, ktorí sú podľa Cerovského s prípravou koncepcie doteraz veľmi spokojní.
Tím z Bruselu príde na Slovensko vo štvrtok. "Dokumenty sú už u nich. Budú sa môcť vyjadriť, aký je ich názor na naše varianty riešenia," povedal Cerovský.
MEDZITITUL: Ako by fungovala profesionálna armáda
Mierová armáda - V čase mieru by sme mali armádu zloženú z profesionálnych vojakov najímaných na kontrakt. Predstavu o tridsaťtisícovaj armáde budeme podľa Stanka musieť "výrazne zredukovať". Dĺžka kontraktu bude závisieť od funkcie, ktorú vojak v armáde vykonáva - tri roky, päť. U dôstojníkov bude dlhšia - pravdepodobne desať rokov. Ak bude obojstranný záujem, kontrakt sa bude predlžovať.
Vojnová armáda - Jej stav by dopĺňali dobrovoľné zálohy, v prvej fáze pravdepodobne najmä z ľudí, ktorí boli na základnej vojenskej službe. Zálohy by každý rok chodili na cvičenia. Časom by sa záložníkmi stali dobrovoľníci z radov profesionálnych vojakov, ktorým už skončil kontrakt. Ani so zálohami by naša armáda nebola príliš početná.
MEDZITITUL: Slováci velia Maďarom
Naši vojaci v pondelok prebrali od Rakúska velenie nad sektorom 4. v mierovej misii na Cypre. "Prvýkrát v histórii preberá Slovensko zodpovednosť za misiu," povedal Cerovský.
Rakúšania prišli na Cyprus tesne po začiatku konfliktu v roku 1963 a už tu niekoľkokrát vystriedali všetkých vojakov, ktorí boli ochotní na Cyprus ísť. O prevzatí misie Slovákmi rozhodol generálny tajomník OSN v marci, pričom záujem mali i Rumunsko a Bulharsko.
Včera odletelo na Cyprus 111 slovenských vojakov, ktorí doplnia našu jednotku na 272 ľudí. V prápore bude pôsobiť i 113 členná maďarská rota.
(fw)
Autor: Füssen (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.