keď si za vodu riadne platia. "Na Okresnej prokuratúre Košice II som podal trestné oznámenie voči SBD II, a to preto, že im platíme za majetok, a preto sme oprávnení obracať sa s problémami len na nich. Nerozumiem slovu nekvalitná dodávka vody a mám obavy, či pri dlhodobom užívaní tejto vody nás to nemôže ohroziť po zdravotnej stránke. Dodnes nik nevysvetlil, ako, prečo a kde chyby vznikajú a kde je záruka, že sa to nebude opakovať," informoval nás Valerián Soták, muž, ktorý bojuje o kvalitnú vodu už niekoľko rokov.
"Bývam na Sídlisku KVP od roku 1984. Už vtedy som sa stretol s nekvalitnou dodávkou teplej i studenej vody. Počas častých odstávok som mal pocit, že hrdzavá voda vzniká kvôli výstavbe nového vodovodu do Košíc," ťažká si V. Soták. Keďže problém ani po odstávkach neustal, spomínaný muž sa v roku 1988 obrátil na mestskú hygienickú stanicu s požiadavkou, aby urobili odber a rozbor vody. "Záver bol šalamúnsky. Dozvedel som sa, že studená i teplá voda je hygienicky vyhovujúca, až na zvýšený obsah železa."
Po revolúcii v roku 1993 spísal petíciu obyvateľov žijúcich v bloku, ktorú parafovalo asi 90 percent nájomníkov. "Zaslal som ju na rôzne inštitúcie hygienu, SBD II, VvaK, TEHO, mestský magistrát a miestny úrad. Na základe toho dala hygiena urobiť rozbor vody u mňa v byte a na výmenníkovej stanici. Z neho vyplynulo, že pitná voda v mojom byte je natoľko znečistená, že nie je možné stanoviť obsah jednotlivých prvkov vo vode. Na výmenníku bola voda hygienicky nevyhovujúca. O dva týždne sa bez môjho vedomia vykonal kontrolný odber, kde sa konštatovalo, že dokonca studená voda je v horšom stave ako teplá, a to aj po mikrobiologickej stránke," tvrdí V. Soták.
Na základe toho začal štátny obvodný hygienik správne konanie proti SBD II. Valerián Soták vstúpil do rokovaní s SBD II. "Chceli sme dať urobiť rozbory vody na kľúčových miestach od zdroja smerom k bytu. Vec som posunul na Magistrát mesta Košice, kde som bol dvakrát prijatý na pätnásť minút u vtedajšieho primátora Rudolfa Schustera. Následne sa vyhotovil súdnoznalecký posudok, ktorý urobil Ing. Anton Vujčík zo Stročína, kde sa konštatuje, že teplá ani studená voda nie sú stopercentne v poriadku," vraví V. Soták.
Po všetkých peripetiách sa do problému zaangažovala súčasná prednostka Miestneho úradu Sídlisko KVP Ing. Mária Sýkorová, ktorá zorganizovala stretnutie príslušných organizácií. Bol vyhotovený ďalší súdnoznalecký posudok. Vyhotovil ho doc. Pavol Rybár a o jeho výsledku sme informovali na stránkach Korzára minulý týždeň.
"Konštatuje sa v ňom, že chyba je vo zvislých rúrach v bloku. Rúry sú pozinkované, ale nános zinku zrejme nebol kvalitný, preto sa kvalita vody zhoršuje. S posudkom súhlasím len do určitej miery. Bytové družstvo mi totiž už vymenilo vodorovné rúrky v byte, neskôr bolo postupne vymenené i zvislé potrubie za plastové. Pretože mám dvojstupačkový byt, mal som možnosť porovnať kvalitu vody v kúpeľni z pozinkovaného potrubia a v kuchyni z potrubia z PVC. Kvalita sa podstatne nezmenila, čo potvrdili rozbory vody," poznamenal V. Soták na margo opatrení navrhovaných doc. Rybárom. "Mám vedomosť, že TEHO robilo sondu, a pri tom zistilo, že potrubie v zemi, resp. kolená potrubia sú z čiernej ocele. Ide o rúry smerom od výmenníka k bloku. V pozinkovanej rúre sa vytvára nános minerálnych látok a tie zvnútra obalia rúru, čo znižuje možnosť korodovania. V rúrach z čiernej ocele sa tento proces nedeje, materiál je nekvalitný, rúra hrdzavie, prederaví sa a do teplej vody sa dostanú rôzne mechanické nečistoty. Príčinou znečistenia vody je i skutočnosť, že voda stojí v potrubí, ktoré je predimenzované kvôli požiarnemu útvaru."
Tepelné hospodárstvo (TEHO) inštalovalo filter na výstup aj vstup výmenníkovej stanice a to preto, aby dokázalo VVaK, že už studená voda je nekvalitná. "Odporúčané riešenia nebudú veľmi účinné. Stupačku som mal vymenenú a nezabralo to, pričom na päte bloku máme namontovaný filter, ktorý je jedným z navrhovaných riešení. Požiadal som preto SBD II o iné technické riešenie, aby som nemusel pravidelne každý polrok čistiť vodomery. Filtre môžu byť len dočasným riešením, zachytia iba mechanické nečistoty, mali by sa často meniť. Bolo mi odporúčané, aby som sa kúpal vždy po dvadsiatom v mesiaci, keď sa robí výmena filtra, čo následne odporúčam všetkým obyvateľom KVP," pousmial sa V. Soták.
Vyzerá to tak, že SBD II vstúpi do rokovaní s jednotlivými občanmi, aby si výmenu potrubí zaplatili z vlastných vrecák. "Nebol by som rád, keby sa vec riešila len na úkor SBD, čiže nás občanov, ktorí sme to nezapríčinili a nenesieme žiadnu zodpovednosť, ani po výmene zvislých potrubí, či namontovaní filtrov nie je totiž záruka, že sa to zmení k lepšiemu. Taktiež nesúhlasím s vyjadrením docenta Rybára, že za nekvalitnú vodu nie je nik zodpovedný, veď potrubia musel niekto do zeme namontovať. Užívateľom vody je jedno, či je voda nekvalitná kvôli potrubiu, alebo z iného dôvodu. Výsledok je stále rovnaký..."
Včera sme sa snažili dozvedieť čosi viac aj od predstaviteľov SBD II. Ako nám povedal ekonomický námestník Imrich Macko, vec je potrebné dôkladne prešetriť. "Včera sme mali poradu a o trestnom oznámení sme sa nebavili, priznám sa, že o tom neviem. Stanovisko poskytneme až po posúdení záležitosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.