všetkých jazykov používa v priemere menej ako 2500 ľudí, zistil Worldwatch Institute, súkromná organizácia monitorujúca rôzne trendy vo svete.
Jazyky, ktoré používa najmenej 100.000 ľudí, prechádzajú z generácie na generáciu, uvádza UNESCO, Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru. Vojny, genocídy, prírodné katastrofy, adaptácia dominujúcich jazykov, ako napríklad ruštiny a čínštiny a vládny zákaz niektorých jazykov taktiež prispievajú k tomuto negatívnemu trendu.
"Je to veľmi podobný jav, aký sledujeme pri výhyne niektorých druhov," tvrdí Payal Sampat, vedecky pracovník Worldwatch Institute. Jazyky Udihe, Eyak a Aripu, ktorými sa hovorí na Sibíri, Aljaške a v Amazonskej džungli, sú najviac ohrozené. Iba sto ľudí hovorí po udihsky, šesť arikapsky a iba jedna osoba jazykom Eyak. Je ňou Maria Smithová z Prince William Sound na Aljaške. Turisti sa zvyčajne naučia iba "awaahdah", čo znamená ďakujem. Len málo ľudí už vie povedať ďakujem v jazyku amerického indiánskeho kmeňa Navajo, či pozdrav "hello" v jazyku Maori na Novom Zélande.
Keď jazyk vymrie, lingvisti, antropológovia a ďalší vedci stratia bohatý zdroj pre svoju prácu pozostávajúcu z dokumentácie histórie ľudstva. Tragicky postihlo ich prácu januárové zemetrasenie v západnej Indii, pri ktorom zahynulo 30.000 ľudí hovoriacich jazykom Kutchi. V roku 1974 zomrel posledný človek hovoriaci jazykom Manx z Isle of Man v Írskom mori. V roku 1992 zomrel v Turecku roľník, ktorý ako posledný hovoril jazykom Ubykh, ktorým v minulosti hovorili na Kaukaze.
Niektoré jazyky na vymretie však znovu ožívajú. Patrí medzi ne ten, ktorým sa hovorí na Havaji. Tamojší jazyk takmer vymizol po tom, čo Spojené štáty v roku 1898 krajinu anexovali a zakázali na školách pôvodný jazyk vyučovať. V roku 1983 však vznikla organizácia Aha Punana Leo, ktorá si predsavzala oživiť jazyk pôvodného obyvateľstva. Odvtedy sa počet ľudí hovoriacich jazykom pôvodných obyvateľov z 1000 zvýšil na 10.000. Podobné sú snahy oživiť v Mexiku jazyk Mayov. V Izraeli sa hebrejčina, ktorá bola zachovaná iba v písomnej forme, stala úradným jazykom - dnes ním hovorí päť miliónov židov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.