Múzeá, podobne ako ľudské obydlia, sú vystavené útokom "nepriateľov" najrôznejšieho typu
Tento fenomén sa týka všetkých múzeí.
Aj keď je Múzeum v Grenoble pomerne nové - budovu slávnostne otvorili v roku 1994 - muselo nedávno čeliť útoku hmyzu na umelecké diela. Tento stav viedol vedenie múzea k zatiaľ najväčšej akcii na dekontamináciu umeleckých diel - spracovalo sa 4000 diel, z ktorých 2000 boli maľby, 400 zarámované kresby a vyše 1000 kusov tvorili sochy a ďalšie umelecké predmety. Na akciu bolo potrebné vynaložiť šesť miliónov frankov: podieľali sa na nej francúzsky štát a mesto, v menšej miere departement.
Múzeum Grenoble vlastní pozoruhodné diela moderného a súčasného umenia a jeho zbierka je druhou najväčšou vo Francúzsku po parížskom Kultúrnom stredisku Georgea Pompidoua, známom ako Beaubourg.
Práce na odstraňovaní hmyzu a jeho zárodkov sa začali najskôr na zbierkach egyptských umeleckých predmetov, neskôr v sále obrazov na dreve z 15. storočia sa na nich našli drobné dierky. Nasledovala podrobná kontrola obrazov, pri ktorej odborníci zistili vysoký stupeň invázie hmyzu na umeleckých dielach a predmetoch.
Pri odstraňovaní škodcov použili najmä dve metódy: pri statickej išlo o očistenie umeleckého predmetu a obrazu v priestore bez kyslíka. Metóda umožňuje zničiť všetkých škodcov, vrátane vajíčok a lariev tak, aby nedošlo k chemickej reakcii. Pri druhej, tzv. dynamickej metóde sa použil dusík.
Kampaň na očistenie a dekontamináciu umeleckých diel a predmetov sa začala koncom októbra minulého roku a skončiť sa má v júli tohto roku. Pracuje na nej približne 20 ľudí: konzervátorov, reštaurátorov, technikov a ďalších odborníkov na umelecké diela.
Autor: Paríž/Grenoble (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.