nadmernou hlučnosťou, ktorú budú automobily produkovať, by mala obyvateľov tamojších rodinných domov na Vyšnom Opátskom chrániť plexisklová zvuková bariéra. Tú ten istý podnik nainštaloval popri ceste asi pred mesiacom. Takmer dva a pol metra vysoká a 150 metrov dlhá priehľadná stena síce bráni prístupu zvukových vĺn do domov, na druhej strane sa však stáva i "poslednou zastávkou" lietajúcich spevavcov.
Ako nás upozornili náhodní okoloidúci, vtáci v letku nezbadajú priehľadnú bariéru a prudký náraz o stenu ich zraní natoľko, že na zemi nájdu svoju smrť. Pri návšteve "miesta činu" sme sa na vlastné oči presvedčili, že zďaleka nejde o planý poplach. Na plexisklových tabuliach sú síce veľmi sporadicky znázornené akési napodobeniny dravých vtákov, tie však zrejme neplnia svoj odstrašujúci zámer. Svedčia o tom mŕtve telíčka vtákov rôznych druhov, ležiacich na hline pod smrtiacimi tabuľami z oboch strán. Len pri našej prvej návšteve sme ich napočítali šesť a ďalšie dni sa ich počet zvyšoval.
Keďže takýto ťah môžeme označiť prinajmenšom za nefér voči živej prírode, obrátili sme sa na Štátnu ochranu prírody (ŠOP) v Košiciach, či o danom prípade vedia.
"Nevedeli sme o tom, ale už sa to prešetruje. V podobných prípadoch s nami možnosť takejto stavby konzultuje odbor životného prostredia príslušného okresu. Tentoraz sa tak nestalo. Na miesto sme už vyslali našich ľudí, okrem iného i jedného ornitológa, aby zhodnotili závažnosť situácie. Ak problém označia za opodstatnený, zašleme podnet na okresný úrad, aby vykonal náležité opatrenia. Tie sú v konečnm dôsledku veľmi jednoduché. Stačilo by tabule len niečím zatrieť, aby boli viditeľné. Ale nechcem robiť predčasné závery," informovala nás pracovníčka ŠOP Ing. Viera Hlubeňová.
Na odbore životného prostredia Okresného úradu Košice IV údajne neschvaľovali žiadnu spomínanú stavbu a odkázali nás rovno na košické Inžinierske stavby.
"Ak je to tak, ako hovoríte, bude sa s tým niečo robiť," povedal nám tamojší pracovník. Ako ďalej dodal, zvuková bariéra bude ešte dlhšia a vysoká päť metrov. Podľa jeho slov ju bude tvoriť neskôr aj živá vegetácia, pravdepodobne v podobe vysokých stromov či živých plotov.
Čo k tomu povedať? Keby niekomu takáto možnosť napadla skôr, nemuseli o život prísť viaceré vtáky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.