typické motívy, ktoré sú charakteristické už na prvý pohľad. Päťkorunová štátovka je farebne ladená do zelena, podtlač je svetlozelená, rozmery 120 x 61 mm. Prvýkrát bola vydaná v roku 1953, pre tieto platidlá je typický nepotlačený kupón, ktorý je umiestnený v pravej časti na lícnej strane. Typické pre túto päťkorunu je, že na rube môžeme vidieť takzvaný malý štátny znak z obdobia prvej ČSR. Jednoznačným a najjednoduchším identifikačným prvkom je letopočet, ktorý je umiestnený na lícnej starne bankovky. Päťkoruna vzoru 1953 spĺňala funkciu zákonných peňazí od 1. 6. 1953 do 31. 12. 1972. Päťkorunovú štátovku opätovne vydali aj v roku 1961. Od pôvodného návrhu sa líši štátnym znakom, letopočtom a umiestnením nepotlačeného kupónu. Na štátovke z roku 1961 je nepotlačený kupón orientovaný smerom doľava. Na základe týchto znakov ľahko rozpozná jednotlivé varianty aj začiatočník.
Sú známe dva varianty trojkorunáčiek, podobne ako u päťkorunáčiek. Rozdiely sú takmer rovnaké, ako u päťkorunáčiek. Emisiu 1961 tvorila trojkoruna a päťkoruna. Jednokorunová štátovka bola v roku 1961 stiahnutá z obehu a nahradená mincou. Nová emisia sa dostala do obehu 1. 12. 1960, v dôsledku zmeny znaku a názvu štátu, ktorá bola v súlade so socialistickou ústavou z roku 1960. Ak si štátne znaky pozornejšie všimneme, tak zistíme, že v oboch prípadoch ide o pseudereliéf mechanickej rytiny. Reliéfny linkový prepis českého leva je vodorovný, na štátnom znaku na bankovke vzoru 1961 je zvislý. Teda ak budete hľadať viacero vydaní, stačí, ak sa sústredíte na trojkoruny a päťkoruny. Z ostatných nominálov existuje iba jedno vydanie s letopočtom 1953.
Z päťkorunovej štátovky sa zachoval návrh, ktorý sa od definitívnej podoby platidla líši v niektorých detailoch. Je zaujímavé, že mäkčeň na slove "PĚT" je na návrhu väčší, sú rozdiely aj v tvare giloší na oboch stranách. Vidíme, že ešte aj v poslednej fáze sa robia na návrhoch zmeny, až kým platidlo nedostane definitívnu podobu. Ak sa už bankovky dostanú do obehu, potom je už na dodatočné korekcie neskoro. Napriek tomu sa stretávame s platidlami, pri ktorých sú jednotlivé vydania odlišné. Nemusíme ani ďaleko zájsť, typickým príkladom je aj päťkoruna vzoru 1953 a 1961. Platidlá sú takmer rovnaké, ale napriek tomu ide o úplne iné platidlá. Preto ak sa začnete venovať papierovým platidlám, najprv si ich dokonale preštudujte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.