špecialistov konal v košickom hoteli Hutník. Okrem členov únie sa na ňom zúčastnili aj zdravotnícki experti parlamentných strán, medzi ktorými nechýbal ani tieňový minister zdravotníctva Milan Urbáni (na snímke). S 56-ročným absolventom Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a bývalým riaditeľom banskobystrickej polikliniky sme sa po skončení okrúhleho stola porozprávali nielen o aktuálnych problémoch slovenského zdravotníctva.
Verejnosť už dlhší čas traumatizujú nátlakové akcie lekárov v nemocniciach a Slovenskej lekárnickej komory, s ktorými HZDS minimálne sympatizuje... Zatiaľ však len nadávate na neschopnosť vlády riešiť nahromadené problémy, čo by ste na jej mieste robili vy?
- Kritizujeme najmä to, že nič nefunguje. Zdravotníctvo je pred krachom a ani len jeden bod z programového vyhlásenia vlády sa v ňom nesplnil.
Dzurindova vláda však tvrdí, že k súčasnému stavu zdravotníctva značne prispeli najmä vaši ministri, ako napríklad úspešný privatizér V. Soboňa...
- Hoci mám na činnosť pána Soboňu svoj názor, v porovnaní s terajším ministrom je omnoho kompetentnejší. Spravili sme omnoho viac pozitívneho pre slovenské zdravotníctvo než súčasná vláda. V poriadku, zostalo po nás 12 miliárd dlhu. Avšak z nich bolo 8 miliárd investícií, ktoré išli napríklad do zlepšenia vybavenia nemocníc. Na druhej strane sme však urobili veľkú chybu, že sme tie dobré veci nevedeli dostatočne "predať" medzi verejnosťou.
Buďte konečne konkrétni, aké východiská z krízy vidí vaša strana?
- V prvom rade treba zmeniť systém celého zdravotníctva, keďže ten je vyslovene zlý. Máme pripravenú kompletnú zmenu fungovania nášho systému. Na prvom mieste bude občan, ktorý za svoje peniaze, ktoré odvádza, musí dostať adekvátnu zdravotnícku starostlivosť. Taktiež jej poskytovatelia musia byť postavení na patričnú úroveň a takisto byť zodpovedajúco ohodnotení. Samozrejme, budeme od nich vyžadovať morálne, etické aj odborné schopnosti.
Budete aj naďalej uvažovať o tom, že sa rovnaká zdravotnícka starostlivosť bude poskytovať človeku, ktorý si platí napríklad 200 Sk mesačne, ako aj tomu, ktorý odvádza svojej poisťovni desaťkrát toľko?
- My chceme zmeniť systém. Každý občan bude mať zmluvu so svojou zdravotnou poisťovňou. Dopredu bude jasne vidieť, čo má zaplatené a má na to nárok, a na čo nie. No a podľa Liečebného poriadku bude mať každú nadštandardnú službu preplatenú vtedy, ak sa on alebo jeho zamestnávateľ rozhodne, že si bude platiť aj doplnkové zdravotné poistenie. My sme za pluralitu poisťovní a ich zrovnoprávnenie. Všetky dnes existujúce poisťovne by mali vyberať nielen základné, ale aj doplnkové zdravotnícke poistenie. Taktiež každý pacient by mal mať svoj vlastný zdravotný účet.
To však navrhuje už aj súčasný minister Roman Kováč.
- Hej, on navrhoval veľa vecí a ešte nič z toho nezrealizoval.
Váš predseda sa naposledy vyjadril, že si dobre vie predstaviť aj povolebnú koalíciu so SMK, SDKÚ a KDH. Vy ako pravicovo orientovaný človek zrejme nebudete proti.
- Strany sa musia do budúcnosti spájať podľa programovej blízkosti. Verejnosť sama dobre vidí, že súčasná vládna jedenásťkoalícia jednoducho nemôže fungovať, lebo sa na ničom nedokážu dohodnúť. Pre budúcu koalíciu je optimum 2 až 3 strany plus my. Zatiaľ nebudem robiť proroka. Viete, my teraz komunikujeme s každým, aj s R. Ficom. Nevravím však, že s ním pôjdeme po voľbách do koalície.
Takže už ste sa začali pripravovať na miesto nástupcu po R. Kováčovi?
- Áno. Keby som neveril, že budem ministrom, tak tu dnes s vami ani nesedím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.