sme oslovili tlačový odbor ministerstva zdravotníctva. Poslali sme im fax s otázkou, prečo minister začal byť s pôsobením riaditeľa giraltovskej polikliniky nespokojný. Je síce pravda, že Jozef Hrinko (na obr.) je členom mestskej rady za HZDS, ale do funkcie nastupoval v roku 1991, keď sa o HZDS ešte nechyrovalo. Zákulisné správy o výberovom konaní sú totiž o tom, že súvisí s privatizáciou polikliniky. Vo funkcií riaditeľa by údajne Jozefa Hrinka mal vystriedať Peter Imre z SDKÚ.
Z ministerstva sme dostali odpoveď, v ktorej stálo, že Jozef Hrinko bol funkciou riaditeľa Polikliniky Giraltovce poverený v roku 1991 bez výberového konania. Pritom "výberovým konaním sa vedúce funkcie obsadzujú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva od mája 1999," oznámil nám Juraj Baránik, riaditeľ odboru personalistiky a miezd. Zároveň uviedol, že na funkciu riaditeľa polikliniky v Giraltovciach sa prihlásili traja uchádzači. Jeden bol však vyradený pre nesplnenie požiadaviek. Baránik tiež podotkol, že vyhlásenie výberového konania je plne v kompetencii ministra zdravotníctva. Napokon konštatoval, že výberové konanie na riaditeľa giraltovskej polikliniky doposiaľ nebolo ukončené.
Na základe stanoviska ministerstva zdravotníctva je jasné, že o funkciu riaditeľa giraltovskej polikliniky sa uchádzajú dvaja záujemcovia. Jedným je Jozef Hrinko. "Vo funkcií riaditeľa som 12 rokov. Začal som v čase, keď sme boli súčasťou bardejovského OÚNZ." K vyhlásenému konkurzu nám Hrinko povedal: "Keď som sa vrátil z dovolenky zistil som, že už je vypísaný. Bol som prekvapený, lebo nikto z ministerstva ma na to vopred neupozornil. Pritom vždy sme hodnotení, že máme dobrý hospodársky výsledok." Hrinko konkretizoval: "Nevyplatených faktúr máme niečo vyše 300 tisíc korún, na účte polikliniky máme vždy hotovosť od 600 do milióna korún. Pohľadávky v poisťovniach sú od 3 do 4 miliónov Sk." Pokračoval konštatovaním, že kým sa do výberového konania prihlásil, zviedol vnútorný boj. "Najmä keď mám dojem, že ide o politickú objednávku." Ešte uviedol, že predtým, než podal prihlášku zatelefonoval na odbor kontroly a sťažností na ministerstvo zdravotníctva, či minister sa k tomuto kroku nerozhodol na základe nejakej sťažnosti. "Pracovníčka mi spomenula anonymný list, ktorý dostali začiatkom januára. Stojí v ňom, že ma nikto v Giraltovciach neznáša, že do funkcie ma dali moji kamaráti z VUML-u, že som založil niekoľko eseročiek, aby som obabral štát". Na konci anonymu stálo: "My nepodpísaní zdravotnícki pracovníci regiónu Giraltoviec. Veď kto by sa podpísal voči doživotnému riaditeľovi, keď ministri prichádzajú, ministri odchádzajú, len on večný riaditeľ ostáva." Hrinko na to poznamenal, že on nikdy žiadnu eseročku nezaložil, ani v žiadnej nie je vedený. "Je to mierené na moju ambulanciu. Pre zachovanie svojej odbornej spôsobilosti si prax predsa musím vykonávať. Samozrejme robím to bez finančnej úplaty. Ambulanciu som odovzdal detskému doktorovi Bazárovi, on robí jej odborného garanta a vedená je na môjho syna, ktorý študuje na lekárskej fakulte." Doktor Hrinko konštatoval, že podľa neho táto anonymná sťažnosť bola spúšťacím mechanizmom pre vypísanie výberového konania na riaditeľa polikliniky. Zároveň poznamenal, že jemu sa vyčíta, ambulancia, pritom jeho protikandidát Peter Imre eseročku vlastní. "Má skromný názov Poliklinika Giraltovce ILP, s.r.o. Je za ňou okrem doktora Imreho aj svidnícky podnikateľ Jozef Ľos - Božík. Vytvorili ju v roku 1998, ešte za éry Mečiarizmu. Udržiavajú ju a ošetrujú, aby bola vždy pripravená...."
Dodávame, že podľa výpisu z obchodného registra je predmetom činnosti spomínanej eseročky obchodná činnosť, maloobchod a veľkoobchod, predaj zdravotníckych pomôcok a sprostredkovateľská činnosť. " Zaujímave je aj to, že sídlo tejto eseročky je zhodné so sídlom Polikliniky Giraltovce," poznamenal riaditeľ Hrinko. Napokon informáciu spresnil tým," že Peter Imre sa z eseročky nechal vypísať a nahradil sa - dcérou." V tejto súvislosti sme sa Jozefa Hrinka opýtali či už sa rozhodlo, ako sa giraltovská poliklinika bude privatizovať. "Pripravil som projekt transformácie tak, aby sa bezodplatným prevodom preniesla do majetku mesta. Tento návrh v minulom roku išiel do rokovania zastupiteľstva a zastupiteľstvo okrem jedného poslanca, ktorý sa zdržal, ho odobrilo." Hrinko pokračoval tým, že výpis tohto uznesenia išiel zriaďovateľovi, teda ministerstvu zdravotníctva. Na našu otázku, či mesto má odpoveď uviedol Hrinko, že nie, lebo len teraz dostali riaditelia do rúk harmonogram zaraďovania zdravotníckych zariadení do privatizácie. "Podľa môjho názoru v Giraltovciach sa v tomto smere začne niečo hýbať na rozhraní rokov." Následne sme sa doktora Hrinka opýtali na jeho protikandidáta. "Keď sme rozpísavali kompetencie vedúcich pracovníkov, tak napísal dve tri vety a mne nestačil papier ani vyhradený čas. Vyzeralo to tak, akoby sa už len ministrovi mal dať podpísať jeho menovací dekrét."
Doktor Imre nám svoju účasť vo výberovom konaní o funkciu riaditeľa polikliniky tiež potvrdil. Ohľadne esereočky Poliklinika Giraltovce ILB nám povedal, že už tam nefiguruje on, ale jeho dcéra. Na otázku ohľadne jej sídla uviedol: "Je to adresa mojej ambulancie." Zároveň vysvetlil, že k zmene v eseročke došlo preto, že keby náhodou vyhral výberové konanie, aby mohol vykonávať funkciu riaditeľa. Následne poznamenal, že nevie prečo tak hystericky reaguje doktor Hrinko, keď po dvanástich rokoch riaditeľovania mu hrozí, že príde o stoličku. "Je to úplne normálne. Pipta predsa prišiel o funkciu po dvoch rokoch. Menili sa riaditelia zdravotníckych zariadení, niekde je už piaty, šiesty riaditeľ. Všetci urobili dlhy, ale tieto dlhy sa neprejedli, opravili sa budovy, nakúpili prístroje. My v Giraltovciach síce dlhy nemáme, ale poliklinika jej pred totálnym .... skrátka je na tom zle. Tečie škridla, preteká strecha, elektrika je spred štyridsiatich rokov." Na otázku ohľadne privatizácie polikliniky, Peter Imre uviedol, že súhlasí s tým, aby išla pod mesto: "Veď ktorý blázon by dal sedem miliónov do jej opravy." Na otázku, či on sám má záujem privatizovať, skonštatoval: "Ja nechcem privatizovať budovy, priestory, toto nechám kľudne nech sa mesto stará." Napokon sme chceli počuť, ako vidí Peter Imre svoje šance stať sa riaditeľom." Tak, že mašinériu ktorú spustil doktor Hrinko bude ťažko zastaviť, púšťa totiž hlášky, že na 99 percent vyhral a mne ostalo jedno percento."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.