zrušiť košickú záchytku, resp. dočasne pozastaviť jej činnosť. Dôvodom je nedostatok finančných prostriedkov.
Priemerné denné náklady na prevádzku piatich postelí v protialkoholickej záchytnej izbe (PAZI sa nachádza v budove Centra pre liečbu drogových závislostí na Skladnej ulicii) predstavujú 4797 korún, teda 960 korún na jednu posteľ. No platba za zachytených je podľa zákona iba 600 korún. Nemocnica teda dopláca na prevádzku piatich postelí z vlastného vrecka asi dve tisícky denne. To, samozrejme, v prípade, že nocľažník, alebo mestská časť, z ktorej pochádza, za pobyt v PAZI zaplatí. Väčšina nocľažníkov však neplatí a niektoré mestské časti tiež. Ich dlhy presiahli tristotridsaťtisíc korún.
"Najväčším našim dlžníkom je sídlisko KVP, dlhuje viac ako tristotisíc. Nielen to však ohrozuje existenciu záchytnej izby. Priemerné denné náklady vrátane odborných vyšetrení predstavujú totiž na jedného klienta bezmála dve tisícky. Aj keď náklady na zdravotnú starostlivosť, teda všetky potrebné vyšetrenia, by mali uhradiť zdravotné poisťovne, ich platby nemocnici už nestačia pokrývať ani naše najnevyhnutnejšie potreby. Po odklepnutom zvýšení platov zdravotníkom sme teda nútení pristúpiť k reštrikčným opatreniam. Vyzerá to tak, že ich súčasťou bude i dočasné zatvorenie záchytky. Pretože pre nás je ďaleko prednejšie zakúpiť nevyhnutné lieky, napríklad cytostatiká, ako prevádzkovať 'hotel' pre opilcov," konštatoval v rozhovore pre Korzár riaditeľ FN L. Pasteura MUDr. Vladimír Pramuk.
Zákon ukladá, že protialkoholickú záchytnú izbu zriaďuje a jej spádové územie určuje po dohode s obcou, pre ktorej územie je určená, ministerstvo zdravotníctva. Slovenská realita je taká, že väčšina miest prevádzkovanie záchytky z ekonomických dôvodov zrušila. Košice patria k posledným piatim či šiestim, v ktorých ešte funguje. No fakultná nemocnica minulý mesiac oslovila ministerstvo zdravotníctva so žiadosťou o súhlas na jej zrušenie. Aj keď ho zatiaľ nedostala, riaditeľ je pevne rozhodnutý záchytku zatvoriť. Pretože ani posledný pokus nájsť nejaké riešenie na jej zachovanie nevyšiel.
Včera predpoludním sa konalo stretnutie vedenia nemocncie so zástupcami jednotlivých mestských častí a polície, na ktorom predstavitelia FN L. Pasteura prezentovali svoju neľahkú situáciu. Po vyčíslení nákladov na prevádzku piatich záchytných izieb a zdravotnícku starostlivosť o jej "klientov" (pre ilustráciu iba nevyhnutné fyziologické a EKG vyšetrenia stoja asi 200 korún, vyšetrenie krvi na alkohol 300 a špeciálne medikamenty aplikované v niektorých prípadoch cca osem stovák) oboznámil ekonomický námestník zástupcov mestských častí so zámerom nemocnice pozastaviť dočasne prevádzku záchytky. Pritom k tomuto opatreniu by podľa neho nemuselo dôjsť, keby sa mestské časti zaviazali platiť nemocnici za starostlivosť o opilcov nad rámec zákona. Tie však pre tento návrh nemali pochopenie. Reakcie starostov alebo ich zástupcov boli rôzne, konesenzus však nenašli.
"Nech prispievajú na prevádzku záchytky výrobcovia alkoholu, veď tí majú tento problém na svedomí," ozvalo sa ako prvé do pléna. Tento návrh má síce myšlienku, no zástupcovia samosprávy akoby pozabudli na to, že tie zas spokojne vyberajú daň z predaja alkoholu. Takže tvrdenie, že žobrák pýta od žobráka celkom neobstojí.
Vzápätí v sále odštartovala debata o tom, či je opilec ležiaci na záchytke jej klientom alebo pacientom, a že by mala náklady na zdravotnú starostlivosť hradiť poisťovňa. Nasledovalo odporúčanie kohosi, aby sa nemocnica obrátila na ministerstvo so žiadosťou o prehodnotenie nákladov na prevádzku záchytných izieb - po ich schválení vraj budú mestské časti platiť za svojich nocľažníkov viac. Podobných nápadov padlo viacero, no stretnutie nikam neviedlo. Po dobrej poldruha hodine neefektívnych debát ho ukončila invektíva jednej z prítomných žien, podľa ktorej niet dôvodu platiť navyše, keď sa pracovníci záchytky o opilcov vôbec nestarajú - "veď všetci vieme, ako to tam funguje..."
Právom rozhorčení boli nielen prítomní lekári a vedenie nemocnice, ale i kolegovia nespôsobnej dámy. Nik sa preto nečudoval, keď po tomto vyhlásení Ing. Glova navrhol stretnutie ukončiť s tým, že vedenie nemocnice starostom v najbližších dňoch oznámi svoje definitívne rozhodnutie. Riaditeľ FN L. Pasteura nám neskôr povedal, že zatvorenie záchytky je takmer isté.
"Ak odmieta vyfinancovať záchytku mesto či mestské časti, tak nech ju prevádzkuje niekto iný. My na to jednucho nemáme. Pokiaľ nedôjde k dohode s mestskými časťami, som rozhodnutý z prevádzkových dôvodov pozastaviť činnosť záchytnej izby k 1. júlu. Aj keď by som mal za to niesť osobnú zodpovednosť. Vystavujem sa totiž riziku, že ma obvinia z porušenia zákona," poznamenal V. Pramuk.
A má asi pravdu. Na protizákonnosť takéhoto konania upozorňovali aj včera prítomní zástupcovia polície, podľa ktorých navyše takýto krok nič nevyrieši. Ak totiž policajti nájdu na ulici vo vertikálnej polohe opitého človeka, tak alebo onak skončí v nemocnici. Pretože nikdy nemožno vedieť, či si pádom na zem neprivodil vážny úraz, alebo nezomrie v dôsledku intoxikácie či podchladenia. Preto sú v prípade zatvorenia záchytky rozhodnutí postup nemocnice napadnúť.
Definitívne slovo v tejto kauze by malo padnúť v piatok. O výsledku rozhodnutia vedenia nemocnice vás, samozrejme, budeme informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.