poliklinikou na Triede SNP v Košiciach. Postúpil ho 63-ročný muž, ktorý bol počas operácie pri vedomí (tlmili ho liekmi) a s lekármi spolupracoval.
Cieľom hodinu trvajúceho zákroku bolo zistiť, či sa v mozgu pacienta nachádza nádor, alebo iba ložisko nedokrvenia mozgu. K spokojnosti lekárov - operatérmi boli český neurochirurg Pavel Fadrus z Fakultnej nemocnice Brno-Bohunice a pracovníčka neurochirurgickej kliniky FNsP Aurélia Kollová - prebehol bez akýchkoľvek komplikácí.
Ako odznelo o čosi neskôr na tlačovej besede, stereotaktická operačná metóda predstavuje nové možnosti v liečbe mozgových ochorení a košickej nerochirurgii nové možnosti. Kým doteraz sa krvácania do mozgu či odbery vzoriek mozgových nádorov riešili iba kraniotomiou, teda veľkou operáciou hlavy, teraz sú možnosti dve. Pritom stereotaxia predstavuje, pokiaľ sa v danom prípade dá použiť, nemalé výhody.
Je nepomerne menej invazívna (minimálne poškodzuje okolité zdravé mozgové tkanivo), je pre pacienta bezpečnejšia a znižuje rizikov vzniku komplikácií počas operácie i po nej. Tiež je pre ľudský organizmus menej zaťažujúca, pretože sa prevádza v miestnom znecitlivení. Okrem toho výrazne skracuje dobu hospitalizácie, takže predstavuje i veľkú finančnú úsporu pre nemocnicu, resp. zdravotné poisťovne. Rádovo ide o tisícky korún na jedného takto zoperovaného pacienta. Paradoxom je, že nákup nového prístroja nezabezpečili poisťovne, ale súkromná firma.
"Stereotaktické výkony prevádzali na Slovensku doteraz iba tri pracoviská. My sme už v 98-om roku začali uvažovať nad zavedením stereotaxie do praxe, no peniaze na zakúpenie potrebnej techniky chýbali. Preto sme založili neinvestičný fond Neurchirurgia '99, ktorého cieľom je získavať finančné prostriedky na nákup najmodernejšieho vybavenia. Stereotaktický operačný prístroj (Model PN) sa nám podarilo zakúpiť vďaka príspevku firmy BASF. Slúžiť bude spádovej oblasti s asi poldruha miliónom obyvateľov," informoval nás MUDr. Viliam Novotný
Princípom stereotaxie je dosiahnutie presne definovaného bodu v mozgu, ktorý určujú za pomoci CT vyšetrenia tri súradnice. Stereotaktický rám pritom možní dobre zafixovať hlavu pacienta a operovať aj ložiská uložené hlboko v dôležitých oblastiach mozgu. Jeho využitie podľa slov MUDr. Fadrusa odráža celosvetový trent uprednostňovania neinvazívnych metód.
Včera popoludní bol v košickej FNsP touto metódou zoperovaný ešte jeden pacient a dnes by mal postúpiť podobnú operáciu tretí v poradí. Na klinike, ktorá ro roka vykoná asi 1200 neurochirurgických operácií, sa môže v budúcnosti uskutočniť približne sto stereotaxií ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.