riešení problémov menšín a boji proti korupcii naďalej existuje priepasť medzi dobrými zámermi a konkrétnymi krokmi. Obavy vyvoláva predpokladaný deficit verejných financií na rok 2001. Vyplýva to z návrhu pravidelnej rezolúcie Európskeho parlamentu (EP) o pokroku SR na ceste do Európskej únie.
Dokument, ktorého autorom je spravodajca EP pre SR Jan Marinus Wiersma, upozorňuje aj na potrebu urýchlene uskutočniť reformu verejnej správy a štátnej služby. Žiada Slovensko, aby urýchlilo prípravy na uzavretie reaktorov 1 a 2 v bloku V1 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a aktívne pokračovalo v modernizácii elektrárne v Mochovciach.
Návrh rezolúcie ďalej vyzýva Bratislavu, aby urýchlila zosúladenie legislatívy v oblasti poľnohospodárstva, najmä čo sa týka implementačných kapacít vo veterinárnej a fytosanitárnej oblasti, ako aj v životnom prostredí, osobitne v oblasti vody, odpadov, ochrany prírody a priemyselného znečistenia.
Už tradične hodnotenie Slovenska zo strany EÚ konštatuje rozpor medzi dobre formulovanými stratégiami a ich skutočnou realizáciou.
"Vítame pokrok vo vývoji národných prístupov k problémom menšín. Zaznamenávame však medzeru medzi formuláciou politík a ich implementáciou na miestnej úrovni. Vyzývame preto najmä miestne samosprávy, aby implementovali politiky zamerané na zlepšenie životných podmienok Rómov, ukončenie ich diskriminácie a zvýšenie ich zastúpenia v systéme vyššieho vzdelania," píše sa v návrhu, ktorý v prvom čítaní prerokoval zahraničný výbor EP.
Dokument berie na vedomie pokrok v boji proti korupcii a kriminalite, ale vyzýva SR, aby "urýchlene svoje úmysly premenila na konkrétne kroky s cieľom zlepšiť inak nedostatočný výsledok" v tejto oblasti.
Všíma si aj nedávnu aféru okolo možného zneužitia prostriedkov z predvstupovej pomoci EÚ na úrade vlády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.