zverejnením programového vyhlásenia labouristickej vlády.
Očakáva sa, že staronový premiér Tony Blair sa v druhom funkčnom období sústredí na transformáciu verejného sektoru. Premiér by sa chcel vyhnúť kritike, ktorú zožala jeho predchádzajú vláda za služby, takže voliči sa môžu pripraviť na nové zákony týkajúce sa školstva, zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a kriminality.
Odborníci sa však domnievajú, že atraktívne návrhy, ktorými si labouristi pred voľbami získali podporu verejnosti, do programového vyhlásenia vlády zahrnuté nebudú. Ba čo viac, ešte aj návrh na predĺženie otváracej doby v pohostinstvách na 24 hodín, skončí na smetisku. Je tiež možné, že aj ďalšie kroky na kompletnú reformu Snemovne lordov budú chýbať v programe novej vlády.
Ústrednou myšlienkou kráľovninho prejavu bola reforma verejných služieb a rozvoj podnikania.
Panovníčka spomenula aj nové zákony o pevných cenách a kriminalite. Minister financií Gordon Brown zrejme navrhne nové zákony týkajúce sa bankrotu a insolventnosti, ktoré firmám uľahčia nový štart po predchádzajúcom neúspechu. Zmenia sa aj pravidlá vlastníctva viacerých médií, ktoré Británii umožnia udržať krok s globálnou mediálnou expanziou.
Kľúčovým bodom programu novej vlády je však reforma školstva a zdravotníctva. V prvom bode vláda uvažuje o zvýšení počtu odborných stredných škôl a v druhom prípade pôjde o vstup súkromného sektoru do štátneho zdravotníctva. Do boja s kriminalitou chcú labouristi zasiahnuť zákonom proti nepoučiteľným útočníkom-recidivistom, ktorý poskytne obetiam násilných činov nové práva, a tiež zákonom, čo umožní polícii zhabať drogovým dílerom financie.
V novom parlamente, ktorý si Briti zvolili 7. júna, má víťazná Labouristická strana 167-člennú väčšinu. To jej umožňuje bez problémov schváliť vládne návrhy, takže všetky strany s napätím očakávajú Blairom sľubovanú "radikálnu" agendu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.