Počet utečencov na celom svete stále rastie
V roku 2000 vzrástla globálna populácia utečencov o 460 000 osôb a za posledné dva roky narástla o vyše milión ľudí, zverejnila vo výročnom prieskume americká humanitárna skupina pomáhajúca utečencom. K rapídnemu rastu počtu utečencov v posledných rokoch prispeli najmä pokračujúce konflikty v Afganistane, Angole a Konžskej demokratickej republike (KDR).
Aj napriek záplave utečencov je finančná podpora humanitárnych organizácií pomáhajúcim týmto ľuďom čoraz menšia, konštatovala komisia. Podľa expertov má deficit vo výške 100 miliónov dolárov dokonca aj najvýznamnejšia medzinárodná agentúra - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
"Zníženie príspevkov je ďalším úderom pre utečencov, ktorí prežívajú traumu spôsobenú útekom z domova, kde boli svedkami zničenia svojich životov a komunít. Týmto ľuďom sa nedostávajú ani najzákladnejšie programy potrebné pre dôstojný život v bezpečí," vyhlásil Jeff Drumtra, analytik americkej humanitárnej organizácie.
Ešte viac ľudí - odhadom 20-24 miliónov - sa pre boje a perzekúcie presídlilo priamo vo vlasti. V správe sa píše, že títo ľudia často trpia v horších podmienkach ako skutoční utečenci za hranicami, pretože majú oveľa menší prístup k medzinárodnej pomoci.
Polovica všetkých utečencov na svete pochádza zo šiestich krajín: Sudánu, Angoly, Kolumbie, KDR, Mjanmarska s Sierry Leone. Mnoho ľudí uteká z Turecka, Indonézie, Iraku, Burundi a Srí Lanky.
Správa uzatvára, že do roku 2000 muselo kvôli perzekúciám a vojnovým konfliktom ujsť z domova vyše 5,6 milióna ľudí. Aj keď sa mnoho z nich už mohlo vrátiť domov - medzi nimi napr. 650 000 Filipíncov a asi 200 000 obyvateľov Sierry Leone - začiatkom tohto roka bolo mimo vlasti stále niekoľko miliónov ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.